Reklama

Sdílené elektrické skútry BeRider budou také v Brně Hlavní obrázek k článku: Sdílené elektrické skútry BeRider budou také v Brně

Město Brno se dohodlo na spolupráci s inovačním centrem Škody Auto DigiLab a společně budou provozovat 250 sdílených elektrických skútrů BeRider. S touto službou už DigiLab celkem úspěšně funguje v Praze a to byl hlavní důvod, proč se rozhodli to zkusit i někde jinde. Díky zájmu samotných brněnských radní to byl mnohem lehčí úkol, než se zdál.

Memorandum o porozumění podepsala brněnská primátorka Markéta Vaňková a Jarmila Plachá, ředitelka ŠKODA AUTO DigiLab. Na nádvoří radnice v tu chvíli stály dva zelené skútry BeRider, aby symbolizovaly služby udržitelné mobility, které jsou hlavní náplní memoranda. Spuštění brněnské flotily až 250 čistě elektrických skútrů se předpokládá v brzkém časovém horizontu.

„Stále větší množství lidí hledá alternativu k přepravě automobilem. Vedle sdílených kol či koloběžek jsou skútry další možností, jak cestovat pohodlně a rychle. Velmi oceňuji i skutečnost, že elektroskútry mají provoz bez hluku a bez emisí. To je obzvláště důležité v době, kdy hledáme cesty, jak snížit zátěž životního prostředí nejen v našem městě,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Start služby BeRider v Brně je tak pouze prvním krokem nové spolupráce.

1 BeRider e-scooter Brno 11 BeRider e-scooter Brno 21 BeRider e-scooter Brno 3

Brno je sídlem vysokých škol, technologických společností, mezinárodních startupů a výzkumných center. Jihomoravská metropole je mimořádně atraktivní pro studenty, což z města dělá mladé a moderní město s velkým zájmem o nové trendy. Službou „BeRider“ Škoda Auto DigiLab přináší do Brna další zajímavou možnost pohybu po městě. Ještě před rozmístěním až 250 skútrů v centru města budou na mapě vyznačeny zóny, ve kterých lze elektrické skútry vypůjčit a opětovně vrátit. Bude sem patřit zejména širší centrum města, univerzitní kampus a další důležitá místa pro občany tak, aby byla služba co nejvíce dostupná.

BeRider za tři měsíce provozu v Praze v minulém roce zaznamenal více než 23 000 rezervací. Dvoumístné skútry jsou pro uživatele zároveň i velmi bezpečné: velká kola, robustní rám, kotoučové brzdy a 2 helmy v zavazadelníku zajistí bezpečnou jízdu. Dále jsou skútry vybaveny LED předním světlem a držákem mobilního telefonu, který také umožňuje jeho nabíjení přes USB.

Pro vypůjčení skútru si uživatelé do svého smartphonu musí nejdřív nainstalovat aplikaci BeRider, která je zdarma k dispozici pro iOS a Android, a zřídit si účet. Po úspěšné registraci se ukáže mapa s dostupnými skútry, které je možné si rezervovat předem. Uživatel vybraný skútr odemyká i zamyká komfortně přes aplikaci, bez klíče. Po skončení jízdy uživatel uloží přilbu zpět do zavazadelníku. Krátkým potvrzením prostřednictvím aplikace pak pronájem ukončí. Základní cena za minutu je 5,- Kč, ve výhodných minutových balíčcích uživatel dosáhne až na cenu 3,30 Kč za minutu. K řízení elektrického skútru je nutný řidičský průkaz motorového vozidla skupiny B nebo řidičský průkaz na motocykl skupiny A1.Login Přihlásit Registrace ›

Reklama