Reklama

Povinná výbava motocyklu a pokuty za její nedodržení Hlavní obrázek k článku: Povinná výbava motocyklu a pokuty za její nedodržení

Tak jako automobil, i motocykl musí podle vyhlášky Ministerstva dopravy a spojů splňovat povinnou výbavu, kterou s sebou bezpodmínečně musíte mít. Asi každý z vás by správně řekl, že tam patří lékárnička, ale víte co dalšího byste měli vozit?

Jak už jsem zmínila, povinná výbava je pevně dána vyhláškou č. 341/2014 o schvalování technické způsobilosti a podmínkách provozu vozidel na pozemní komunikaci. Povinná výbava motocyklu v České republice obsahuje jen jednu věc a to lékárničku. Starší ročníky si ještě pamatují, že se musely vozit náhradní žárovky a nářadí potřebné k jejich výměně, ale tato povinnost skončila rokem 2010. Stejně tak 1. říjnem 2018 skončila povinnost vozit náhradní pojistky každého typu.

1 reflexni vesta (1)1 reflexni vesta (2)1 reflexni vesta (3)

Nově však od roku 2011 vznikla povinnost vozit s sebou reflexní vestu, s výjimkou pro motocykly a mopedy. V České republice tedy vestu s sebou vozit nemusíte, ovšem pokud se chystáte do zahraničí, dobře si prostudujte tamní povinnou výbavu, abyste jeli správně vybaveni. Je dobré s sebou ještě vozit formulář k záznamu o dopravní nehodě, na delší cestu se hodí i opravný defekt sprej k provizorní dojezdové opravě pneumatiky, sada na opravu lanka a sprej na řetěz.

Do povinné výbavy motocyklu patří motolékárnička. Vyjímku mají mopedy, kde ji není nutné mít s sebou. Od 1. října 2018 již nemusíte hlídat datum spotřeby, pouze doplňte ty věci, které jste použili nebo vyměňte ty s porušeným obalem.

V lékárničce musí být tyto prvky:
Obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800g/m2)
Obvaz hotový s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800g/m2)
Obinadlo škrtící pryžové (60 x 1250 mm) Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu

1 motolekarnicka1 motolekarnicka (2)1 motolekarnicka (1)

Víte, jaká vám hrozí pokuta, pokud nedodržíte tuto povinnou výbavu? Může vám být během silniční kontroly udělena bloková pokuta až do výše 2000 Kč. Trestné body do karty řidiče však neobdržíte.

S příchodem nové vyhlášky 1. října 2018 se prodloužil termín pravidelných technických kontrol pro motocykly na čtyři roky. U nových motocyklů je první technická kontrole dokonce až po šesti letech a dále už pak každé čtyři roky.

Kdo vše má povinnost mít přilbu na motocyklu, zkuste si tipnout odpověď. §6 zákona o silničním provozu č. 361/2000 Sb. přikazuje povinnost řidiči motocyklu mít za jízdy správně nasazenou a řádně připevněnou ochrannou přilbu schváleného typu podle právního předpisu. Tato přilba musí rovněž splňovat evropskou homologaci. Používat ji musí i majitelé mopedů a babet. Výjimku mají motokola, kde tato povinnost není, ale doporučuje se přilbu používat a také členové Horské služby v případě, kdy by jim přilba bránila v komunikaci se zraněným.

1 Rossi AGV GP R prilba Huichol (2)1 BMW helma31 HJC Star Wars helma1

Řidič motocyklu je nadále povinen si také chránit zrak za jízdy a to buď brýlemi nebo plexi štítem. Pokuta za jízdu bez přilby může být až do výše 2000 Kč na místě nebo 1500 až 2500 Kč ve správním řízení. Do karty řidiče se vám připíšou tři trestné body.

Pokud se chystáte na jízdu ve dvou, musíte vědět, že i váš spolujezdec musí být vybaven ochrannou přilbou homologovaného typu a musí se dotýkat nohama stupaček. Na motocyklu nesmíte přepravovat osobu mladší 12 let bez ohledu na její hmotnost a výšku. Zakázáno je rovněž kouření během jízdy a boční sezení na stroji.Login Přihlásit Registrace ›