Reklama

NERA: první motocykl kompletně vyrobený v 3D tiskárně Hlavní obrázek k článku: NERA: první motocykl kompletně vyrobený v 3D tiskárně

Společnost BigRep je mladá inovativní firma zabývající se výrobou různých produktů technologií 3D tisku. Dokáží vám vyrobit téměř cokoliv, co vás napadne, ať už je to nábytek, socha nebo třeba motocykl. A když motocykl, tak kompletně celý.

Nera je tak trochu motocyklem, po kterém by rádi sáhli tvůrci sci-fi filmů, možná jej uvidíme třeba v dalším pokračování filmů o Batmanovi nebo v mysteriozním díle Blade Runner. Kromě elektroniky a elektrosoučástek, jako je baterie, kabely a elektromotor, bylo na 3D tiskárně vytištěno vše ostatní, pneumatiky, ráfky, rám, vidle i sedlo.

1 NERA 3D tisk elektricky motocykl (1)1 NERA 3D tisk elektricky motocykl (2)1 NERA 3D tisk elektricky motocykl (3)

Za návrhem tohoto stroje stojí dvorní designéři BigRepu, Mattia Cristofori a Maxmilian Sedlak a motocykl si není možné zakoupit. Slouží pouze pro předváděcí účely. Chtěli světu ukázat, jaké výhody přináší výroba dílů v 3D tiskárně a co vše si lze tímto způsobem nechat vyrobit. Používají inovativní materiály a můžete si zvolit i velikost, v jaké vám výsledný produkt vytisknou. Nejsou limitovaní ani množstvím produktů, je na vás, jestli si necháte vytisknout jeden výrobek, nebo tisíc.

1 NERA 3D tisk elektricky motocykl (4)1 NERA 3D tisk elektricky motocykl (6)

Motocykl byl vytištěn pomocí metody taveného vlákna FFF, v podstatě se jedná o to, že je termoplastický materiál pomocí trysky vrstven na sebe a zatavován. Vrstvy jsou tak tenké, že jednotlivé přechody mezi nimi nejsou okem vůbec postřehnutelné. Hmotnost motocyklu, včetně baterie a elektromotoru je 60 kilogramů. Celkem bylo vyrobeno 15 dílů.

1 NERA 3D tisk elektricky motocykl (7)1 NERA 3D tisk elektricky motocykl (5)

Nejdražší na celém procesu je 3D tiskárna, použitý materiál pro výrobu většiny komponent je však levnější než běžně momentálně používané materiály. Je to budoucnost a možná ne příliš vzdálená. Vždyť si to představte. Jednou si takto budete doma pro motocykl tisknout své vlastní náhradní díly. Jen vám výrobce pošle potřebné soubory a vy si již vše další zajistíte sami.Login Přihlásit Registrace ›

Reklama