Levis V6 Café Racer: gentleman z Anglie Hlavní obrázek k článku: Levis V6 Café Racer: gentleman z Anglie

Motocykly značky Levis nejsou v jednostopém světě žádným nováčkem, ale ostříleným jedincem. Jen musela v roce 2016 projít znovuzrozením, ale o to impozantnější je příchod na scénu s výjimečnými stroji poháněnými vidlicovým šestiválcem.

Ovšem na výběr budete časem mít i desetiválec, osmiválec, čtyřválec nebo dvouválec. U britské společnosti Levis Motorcycle Company si tak zcela jistě vybere každý a navíc máte zaručeno, že váš motocykl bude naprostým unikátem, neboť za jejím jedinečným minimalistickým vzhledem stojí designér Steve Kirk.

1 Levis V6 Cafe Racer (3)1 Levis V6 Cafe Racer (2)1 Levis V6 Cafe Racer (1)

Historie značky Levis sahá na počátek 20. století, kdy jej v letech 1911 až 1940 vyráběla firma Butterfields Ltd. z anglického Birminghamu. Svoji výrobu započala s dvoutaktními jednoválci, ke kterým se o pár let později přidaly i čtyřtakty. Motocykly byly poháněny motory o zdvihovém objemu od 247 do 600 ccm. Výroba i vývoj strojů značky Levis končí spolu s druhou světovou válkou, o její znovuzrození se v roce 2016 postaral Phil Bevan, který znovu rozjel nejen výrobu, ale i vývoj nových motocyklů. Původně měl jeho stroje pohánět pouze dvoulitrový desetiválec, který byl navržen jako pohonná jednotka pro malý sporťáček Connaught Type D GT.

1 Levis V6 Cafe Racer (4)1 Levis V6 Cafe Racer (5)1 Levis V6 Cafe Racer (6)

Mělo to ovšem jeden malý háček a to ten, že majitelem tohoto desetiválce a zároveň i společnosti Connaught, byl Tim Bishop, muž, který zároveň stojí za konstrukcí tohoto agregátu. Bevan se s ním spojil a nejprve jednal o možnosti využití jejich pohonné jednotky pro své motocykly, nakonec Bevan v roce 2016 kupuje celou firmu, včetně Bishopa, který se stává jeho zaměstnancem.

1 Levis V6 Cafe Racer (7)1 Levis V6 Cafe Racer (8)1 Levis V6 Cafe Racer (9)1 Levis V6 Cafe Racer (12)

O rok později započal vývoj nového motocyklu pod dozorem návrháře Steva Kirka a konstruktéra Tima Bishopa. Ačkoliv původně uvažovali pouze o desetiválci, nakonec vám budou schopni nabídnout i verze V8, V6, V4 a V2. Jako první vyjíždí z bran továrny motocykl Levis V6 Café Racer poháněný vidlicovým šestiválcem o zdvihovém objemu 1200 ccm a s úhlem válců 22°. Ostatní parametry rozhodně také stojí za zmínění, kroutící moment je 163 Nm a na zadní kolo je přenášen výkon 120 koní.

1 Levis V6 Cafe Racer (10)1 Levis V6 Cafe Racer (11)

Motor je usazen v trubkovém rámu, který je rovněž vlastnoručně vyroben, ostatně totéž se týká téměř všech komponent, ze kterých je motocykl složen. Použity byly hlavně odlehčené materiály, gripy na řídítkách jsou potažené jemnou kůží. O bezpečné zastavení se vám vpředu postará 305mm kotouč brzděný radiálně uchyceným třmenem. Levis V6 má šestistupňovou převodovku. V plánu mají doplnění Café Raceru o sportovní modely, V6 Flat Tracker a V6 Urban Roadster. Cena by měla být 102 tisíc britských liber, tedy přibližně 2,9 mil. Kč a vyrobeno bude pouze 52 kusů. Pokud byste si chtěli prohlédnou tento motocykl, budete mít jedinečnou možnost na tradičním festivalu Goodwood Revival.

1 Levis V6 Cafe Racer (13)1 Levis V6 Cafe Racer (14)Login Přihlásit Registrace ›

Reklama