Reklama

Test zavíracího nože Cold Steel Spartan Hlavní obrázek k článku: Test zavíracího nože Cold Steel Spartan

Každý správný motorkář má ve své výbavě kvalitní nůž, na který se může plně spolehnout. Nás zaujal zavírací nůž Spartan, který vyrábí americká firma Cold Steel od roku 2009. Zpočátku se čepel vyráběla z oceli AUS 8A, ale časem se přešlo na modernější ocel CTS-BD1. Za návrhem nože Spartan stojí jméno dvorního designéra této společnosti, pana Andrewa Demka, který je také autorem pojistného systému Triad lock.

Pro firmu Cold Steel navrhl Andrew Demko celou řadu různých nožů, jako například modely: Rajah II, Rajah III, AK-47, Talwar, 4-MAX, Tiger Claw, Swift, Black Talon, Finn Wolf, Ultimate Hunter, SR1, Frenzy, Golden Eye a Pro-Lite. U modelu Spartan se nechal inspirovat řeckou válečnou historií. Samotný název evokuje asi nejznámější řecké válečníky – Sparťany. Čistokrevní Sparťané trávili celé dny tvrdým vojenským tréninkem a díky tomu získali velkou výhodu nad všemi svými protivníky. Známé jsou nejen bitva u Thermopyl, ale například i bitva u Mantineie či u Platají.

1 Spartan Cold Steel (19)1 Spartan Cold Steel (2)1 Spartan Cold Steel (3)

Sparťané si osvojili pro své válčení velmi jednoduchou, ale funkční a smrtící taktiku. Bojovali v sevřené obdélníkové formaci nazývané falanga, což v překladu znamená válec. V čelním střetnutí byla tato formace nepřekonatelná, její šest metrů dlouhá kopí prakticky znemožňovala nepříteli dostat se k bojovníkům na tělo. Na začátku bitvy se k sobě v několika řadách celá falanga pevně semkla tak, aby se jednotliví členové útvaru navzájem kryli štíty. Na dlouhou vzdálenost se používal oštěp, na bližší pak kopí. A měli i další zbraně: xifos – krátký meč, kopis – dlouhý meč a štít – aspis. Právě dlouhý meč kopis byl předlohou pro nůž Spartan. Kopis byl určen na sekání končetin a stínání hlav, byla to prioritně sečná zbraň. Název kopis vychází z řeckého výrazu sekat. Atypický měl nejen tvar čepele, ale hlavně tvar rukojeti. A zde máme právě podobnost s nožem Spartan.

Model Spartan
Celková délka nože Spartan je 26,5 cm a jeho hmotnost je 261 g. Čepel je vyrobena z oceli CTS-BD1, což je vysoce uhlíková chromová ocel, která má nerezové vlastnosti a vyniká vysokou tvrdostí a výbornou odolností vůči opotřebení. Tloušťka čepele je 4 mm a její délka je 11,5 cm. Rukojeť je vyrobena z materiálu Grivory označeném jako Griv-Ex spolu s ocelovými vložkami. Grivory je semikrystalický polyamid, který se dobře zpracovává a tvaruje vstřikováním. Plast Grivory je velmi silný materiál, který nepraská, nedeformuje se a je vodě odolný, stálobarevný a odolný vůči chemikáliím. Vyráběn je v různých variantách, vyztužený skelnými nebo uhlíkovými vlákny – čím větší podíl vláken, tím větší tuhost a pevnost výsledného materiálu.

1 Spartan Cold Steel (1)1 Spartan Cold Steel (5)1 Spartan Cold Steel (18)

Hrubá textura a nepravidelné drážkování na tvarované rukojeti poskytuje efektivní a bezpečný úchop, aby nůž nevypadl z ruky vlivem jiné síly. Jako pojistný systém je použit tzv. Triad-lock což je v podstatě vylepšená verze hřbetní pojistky zvané backlock. Triad-lock patří v současné době mezi nejpevnější pojistky sériově vyráběné na světě. Nůž je vybaven jedním klipsem přímo na rukojeti a druhým náhradním, jako součást balení. Klips lze přemontovat na obě strany rukojeti. Na čepeli je speciální opěrná ploška pro rychlé otevírání palcem jedné ruky či pro otevření zaháknutím za okraj kapsy. Nůž byl vyroben na Taiwanu.

Test nože
Nejdříve jsem se zaměřil na základní manipulaci a nošení testovaného nože. Nůž Spartan mne osobně velice překvapil. Ačkoliv je nůž velmi robustní, dá se bez problémů nosit v kapse u běžných kalhot – džíny, „kapsáče“, atp. Po několikadenním nošení si na něj zvyknete tak, že ho ani nevnímáte. Při samotné manipulaci, otevírání a zavírání nože, to chce opravdu ze začátku trochu cviku. Zaměřit se na jistotu provedení. Kdo preferuje otevírání nože pomocí zaháknutí části čepele o okraj kapsy, tak zjistí že tento způsob funguje dostatečně. Zdrsnění na rukojeti napomáhá k jistějšímu úchopu. Pro kvalitní úchop (v jakémkoliv držení) napomáhá i specificky tvarovaná rukojeť. Výhodou je i možnost umístění klipsu na dvě různá místa na rukojeti.

1 Spartan Cold Steel (10)1 Spartan Cold Steel (12)1 Spartan Cold Steel (16)

Hladké ostří jsem vyzkoušel na mnoha rozličných materiálech. Řezal jsem lana z přírodních i umělých materiálů, porcoval jsem ovoce, zeleninu, chléb i maso. Dále jsem zahrocoval také dřevěné větve z různých stromů a latě. Vyzkoušel jsem i jemnější práci s ostřím při výrobě dřevěné píšťalky z vrbového prutu. Nůž vždy fungoval výtečně. Ostří bylo velmi kvalitně nabroušeno, proto jsem neměl problém s nožem vykonávat předem určenou činnost.

Test hrotu jsem realizoval na měkkém, ale i tvrdém dřevě. Provedl jsem několik desítek silných bodů s následným lámáním do různých směrů. Hrot testovaného nože vše přežil bez nejmenší újmy, nebyl ohnut ani zlomen. Prorážel jsem také plech či probodával plechový pozinkovaný sud. Nůž vždy fungoval výborně a to i po těchto nestandardních činnostech.

1 Spartan Cold Steel (11)1 Spartan Cold Steel (13)1 Spartan Cold Steel (7)

Test pojistky u tohoto zavíracího modelu dopadl také dobře. Nůž nebyl ani po několika desítkách silných úderů rubovou stranou čepele do předem určeného dřevěného trámku nijak poškozen či dokonce zavřen. Pojistný systém nadále funguje výborně.

Různé bojové techniky a jejich kombinace jsem vyzkoušel nejen při tzv.stínovém boji (do vzduchu proti imaginárnímu nepříteli), ale také i na mé tréninkové dřevěné desce a 3D dřevěné figuríně. Nůž se dobře ovládá jak v palcovém, pevném tak i reversním držení a lze s ním bez problémů provádět sečné, řezné i bodné techniky. Některé činnosti s nožem jsem prováděl cíleně i ve speciálních nomexových či protiúderových rukavicích. Tento druh rukavic často používají vojáci, záchranáři či policisté. Toto nemělo absolutně žádný vliv na ovládání a používání nože Spartan.

1 Spartan Cold Steel (9)1 Spartan Cold Steel (8)1 Spartan Cold Steel (4)

Technické údaje:


Název nože: SPARTAN
Druh nože: zavírací
Celková délka: 265 mm
Hmotnost: 261 g
Délka čepele: 115 mm
Druh oceli: CTS-BD1
Pojistný systém: Triad-lock
Cena: 2490 Kč

Více informací naleznete na tomto odkazu.

1 Spartan Cold Steel (20)1 Spartan Cold Steel (14)1 Spartan Cold Steel (15)

Text a foto: Martin HradeckýLogin Přihlásit Registrace ›

Reklama