Reklama

Jak ochránit váš motocykl před odcizením? Hlavní obrázek k článku: Jak ochránit váš motocykl před odcizením?

Víte, že se vloni v Česku 2 592 skútrů a motorek? A víte, že velké množství krádeží proběhlo v dubnu a v květnu? Abyste nebyli dalším číslem v policejních statistikách, řiďte se sedmi jednoduchými radami bezpečnostního experta společnosti ASSA ABLOY Antonína Terše.

1. Parkujte na vhodném místě, dostatečně rušném, aby neměl zloděj moc času a klidu na práci, ale přitom jen natolik rušném, aby nemohl pracovat bez povšimnutí. V době, kdy je bezpečnostní kamera na každém rohu, stojí za pokus zamknout skútr právě v zorném poli nějaké kamery.

2. Použijte pořádný řetěz, musí odolat nejen povětrnostním vlivům, jako je neustálé střídání tepla, zimy, vody a sucha, ale také běžným nástrojům – štípacím kleštím, pilce na železo nebo kladivu. Přesně takový je kupříkladu kalený ocelový řetěz Yale od firmy FAB. Má délku 900 mm, což bez problémů stačí i pro velké motorky. Je vyroben z tvrzené kalené oceli a po celé délce ho chrání odolný textilní návlek, který ještě navíc zvyšuje jeho odolnost. Očka řetězu mají průměr 10 mm a celý řetěz je uzamykatelný pomocí visacího zámku. Prémiový řetěz Yale i s kvalitním visacím zámkem Yale lze koupit do 623 Kč.

1 FAB Yale (1)1 FAB Yale (2)1 FAB Yale (3) 3. K řetězu patří odolný zámek, nemá cenu investovat do drahého řetězu, když pak zámek každý rozbije malým kamenem. Také zámek by měl být odolný proti nepřízni počasí i sebevětším snahám zloděje o rozbití či odemknutí.

4. Odstrojte ze skútru či motorky vše, co není potřeba, ponechat na něm navigaci nebo handsfree jen zbytečně upoutá pozornost.

5. Poutejte jen k pevným předmětům, v ideálním případě použijte více řetězů a několik zámků, které znemožní skútru odjet (např. přes kotoučovou brzdu) a připoutají ho k předmětu, který nelze snadno vyvrátit nebo jinak uvolnit.

6. Investujte do alarmu. Skútr či motorka je už dost velký stroj a můžete v něm ukrýt zabezpečovací zařízení. Často je přímo součásti zámku na kotoučovou brzdu a sleduje, zda se skútr nedal nenadále do pohybu nebo s ním někdo příliš netřese.

7. Nechte motocykl sledovat. Když už vám vašeho miláčku přeci jen ukradnou, není na škodu mít přehled, kde se s ním zloděj pohybuje. Dnes již existuje řada sledovacích zařízení vysílajících průběžně informaci o své poloze. Stačí vhodně umístit malou krabičku a platit drobnou částku za datové služby spojené s hlášením polohy.

Zdroj: www.fab.czLogin Přihlásit Registrace ›