Reklama

Dainese Smart Jacket: airbagová vesta Hlavní obrázek k článku: Dainese Smart Jacket: airbagová vesta

Italská značka před pár dny představila svoji novinku Smart Jacket, která by se velmi rychle mohla stát jedním z nejprodávanějších ochranných doplňků pro motorkáře. Nabízí se jak v pánském, tak v dámském střihu a můžete ji vozit jen tak samotnou na tričku, nebo pod bundou.

Smart Jacket je určen pouze pod bundu, protože potřebuje mít více prostoru pro nafouknutí, což vám kombinéza šitá přímo na tělo neumožní. Nic vám však nebrání v tom, abyste si ji oblékli na ni, nebo jen tak na tričko, když budete jezdit v horkých letních dnech městem. Její velkou výhodou je univerzálnost, můžete ji vozit jak na skútru ve městě, tak na prašné cestě, když vyrazíte s endurem za dobrodružstvím.

1 Dainese Smart Jacket airbag (4)1 Dainese Smart Jacket airbag (2)1 Dainese Smart Jacket airbag (9)

Airbagová vesta od Dainese je však absolutní novinkou i z technologického hlediska. Starý princip Dainese D-Air byl přímo integrovaný do bundy nebo kombinézy a měl v sobě pevně uchycený páteřový chránič a samotný airbag vám chránil pouze krk a hrudník. Vesta Smart Jacket je vlastně přímo airbagem. Nezabere příliš místa, snadno ji uschováte do batůžku nebo kufru. Ovšem bezpečná je dle vyjádření výrobce jako sedm páteřových chráničů.

1 Dainese Smart Jacket airbag (1)1 Dainese Smart Jacket airbag (3)1 Dainese Smart Jacket airbag (5)

Vyřešen by měl být i systém odvětrávání, takže i v největším horku by vám měla dobře ventilovat. V případě deště je zabezpečena veškerá elektronika, tudíž se nemusíte bát, že by vám vesta přestala fungovat. Ochranu si elektronika zcela jistě zaslouží, protože na jejím vývoji pracovali velmi dlouho a nejvíce poznatků si brali od jezdců MotoGP. Během jízdy je neustále zpracováván systém dat a téměř okamžitě dochází k aktivaci, pokud systém vyhodnotí, že se jedná o nehodu, srážku s vozidlem vpředu nebo zezadu či pověstný highsider. Aktivace je mnohem rychlejší, než kdybyste měli vestu vybavenou klasickým systémem s trhačkou.

1 Dainese Smart Jacket airbag (6)1 Dainese Smart Jacket airbag (7)1 Dainese Smart Jacket airbag (8)

Na vás je však jeden jediný úkol a to hlídat si, jestli je nabitá baterie. Ta má totiž výdrž jen 26 hodin a dobíjí se přes USB port. Airbag se aktivuje v okamžik, kdy zapnete vestu. Nevýhodu vidím v tom, že pokud se aktivuje a vystřelí, pro její opětovnou aktivaci ji budete muset donést zpět k prodejci, který vám vymění její vnitřní část.

Vesta Dainese Smart Jacket se bude nabízet v šesti velikostech a také v dámském a pánském provedení. Do prodeje by měla dostat koncem července za cenu 599 eur, což je téměř 15 500 korun. Jaká je hmotnost vesty výrobce neuvádí.



Login Přihlásit Registrace ›