Reklama

Widowmaker 7: s osmiválcem z Chevroletu Hlavní obrázek k článku: Widowmaker 7: s osmiválcem z Chevroletu

Michiganský Madman, tak se přezdívá customer E.J. Potter, který v roce 1971 postavil tento dragster poháněný silným osmiválcem z Chevroletu. Byla to prý také jeho poslední jednostopá osmiválcová mašina, kterou kdy postavil.

Elon Jack (E.J.) Potter postavil svůj první dragster v roce 1957. Tehdy mu bylo pouhých šestnáct let a svůj motocykl nazval Bloody Mary 1. Poháněl je napříč uložený 4,6 litrový osmiválec z Chevroletu. Následovaly další dvě stavby, které nesly stejné jméno jako ta první.

1 widowmaker 7 potter11 widowmaker 7 potter31 widowmaker 7 potter4

Až ta čtvrtá v pořadí, která byla rovněž poháněná silným osmiválcem, dostala jméno Widowmaker 1. Začal ji stavět v průběhu šedesátých let, ale nejslavnější z nich byla světu poprvé představena až v roce 1971. Byl to Widowmaker s pořadovým číslem 7, jehož výkon 500 koní byl na zadní kolo přenášen pomocí řetězu. „Sedmička“ byla poháněna 5,7 litrovým agregátem s hliníkovými hlavami válců Brodix, s kovanými písty a s upraveným vstřikováním paliva.

1 widowmaker 7 potter21 widowmaker 7 potter51 widowmaker 7 potter6

V roce 1973 byl tento motocykl zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako nejrychlejší motocykl, který zajel čtvrt míle s pevným startem za 8,68 s a cílovou pásku proťal v rychlosti 276,8 km/h. E.J. Potter se však záhy rozhoduje opustit svět dragsterů a svůj motocykl prodává Randymu Newellovi, který jej v roce 1979 prodává Garymu Wernerovi. Ten jej v průběhu devadesátých let zrenovoval a zapůjčil jej muzeu Dona Carlitse na Floridě.

1 widowmaker 7 potter71 widowmaker 7 potter81 widowmaker 7 potter9

V roce 1999 se E.J. Potter na svém dragsteru projel ještě jednou. Čtvrt míle zajel v čase 10,362 s a maximální rychlost mu byla naměřena 234,9 km/h. O třináct let později umírá na Alzheimerovu chorobu. Widowmaker 7 však nepřinesl štěstí ani jeho stávajícímu majiteli Garymu Wernerovi. Ten si postavil svůj vlastní osmiválcový dragster, kterého pojmenoval Freedom. Před samotnými závody se ještě rozhodl jej otestovat, pozval k tomu i Pottera, ovšem nešťastnou náhodou se během testu zabil. Jeho manželka ponechala slavný Widowmaker 7 v muzeu na Floridě.

V roce 2007 se však rozhodla dragstera prodat a od té doby prošel rukama několika dalších majitelů. Jeho prodejní cena se odhaduje na cca 2 mil. Kč.Login Přihlásit Registrace ›