Reklama

Zemřela japonská legenda Mitsuo Itoh - 83 let Hlavní obrázek k článku: Zemřela japonská legenda Mitsuo Itoh - 83 let

Ve věku 83 let zemřel včera legendární japonský jezdec Mitsuo Itoh. Je dosud jediným Japoncem, který dokázal vyhrát závod Tourist Trophy na Isle of Man.

Mitsuo Itoh startoval v závodech Grand Prix poprvé 1961 v GP Francie a to v kubaturách 125 a 250 ccm s motocyklem Suzuki, ani jeden závod ale nedokončil. Nedojel ani při svém prvním startu na Isle of Man.

O rok později se mu už dařilo lépe, když začal závodit v nové kubatuře 50 ccm. V Solitude při GP Německa stál poprvé na pódiu, skončil třetí za týmovým kolegou Ernstem Degnerem (emigrant z NDR) a Hansem-Georgem Anscheidtem (Kreidler). Na Sachsenringu a v Monze byl odmávnut jako druhý a MS 1962 dokončil v Top-5.

1963 vyhrál s náskokem téměř půl minuty svůj první závod Grand Prix, bylo to v kubatuře Ultra-Lightweight (50 ccm) před týmovým kolegou Hughem Andersonem. A stal se tak prvním Japoncem, který na Tourist Trophy dokázal vyhrát. MS 1963 dokončil opět v Top-5.

1967 vyhrál svůj druhý závod Grand Prix a sice na domácím okruhu ve Fiscu. Celkem byl za svou kariéru 11x odmávnut v Top-3.

Za své výkony byl přijat do japonské síně slávy Motorcycle Sport Hall of Fame (MFJ).

Čest jeho památce!Login Přihlásit Registrace ›