Zemřel dvojnásobný mistr světa Jan de Vries Hlavní obrázek k článku: Zemřel dvojnásobný mistr světa Jan de Vries

Ve věku 77 let zemřel v Nizozemí dvojnásobný mistr světa kubatury 50 ccm Jan De Vries, tovární pilot Kreidleru. Věnoval se (s jednou výjimkou) pouze závodění v kubatuře 50 ccm. Příčinou jeho smrti byla zástava srdce.

Jan De Vries debutoval v Grand Prix při domácím závodě v Assenu 1968, své první vítězství získal na Monze 1970. Ve stejném roce poprvé a naposled startoval i v kubatuře 125 ccm, v Assenu obsadil s motocyklem MZ 7. místo.

V Brně jsme ho viděli dvakrát, 1969 byl odmávnut na P8, o rok později obsadil na starém Masarykově okruhu 10. místo.

Své největší úspěchy zažil sympatický «létající Holanďan» v letech 1971 a 1973. kdy se stal tento tovární pilot německé značky Kreidler mistrem světa.

1971 dominoval během 9 závodů Grand Prix v pěti a stal se jako první Nizozemec mistrem světa. O rok později - 1972 - měl po skončení sezóny stejný počet bodů jako jeho velký soupeř Angel Nieto, protože stejně jako on vyhrál tři závody Grand Prix a na svém kontě měl i tři druhá místa, tak rozhodovalo další pravidlo, nižší součet časů ze závodů a toto vyznělo o 21 sekund ve prospěch Španěla!

Angel Nieto (13násobný mistr světa a vítěz 90 závodů Grand Prix) byl jeho největším soupeřem a nejznámější historkou je ta, která pochází z Imoly 1972. De Vries s Nietem sváděli obrovský souboj o vítězství, tento souboj ale rozhodl další Nizozemec, soukromník s motocyklem Kreidler Jan Huberts, který ztratil na vedoucí duo celý okruh a předjetí Hubertse trvalo Nietovi hodně dlouho. Jelikož si Nieto myslel, že to vše byla dohodnutá hra Kreidleru, tak v Parc Fermé napadl pěstně De Vriese. Jelikož ale neexistovaly žádné televizní záběry, tak tento nesportovní čin Španěla skončil bez disciplinárního trestu.

1973 vyhrál tento lehký Holanďan pět z devíti závodů Grand Prix a získal pro německou továrnu Kreidler druhý titul mistra světa.

Jan De Vries závodil v «Tiddler» kubatuře za tým Van Veen-Kreidler, zde jezdila celá řada velmi dobrých Holanďanů, jako třeba Jan Huberts, Cees van Dongen, Paul Lodewijkx, Jos Schurgers, Henk van Kessel a Aalt Toersen.

Celkem slavil De Vries 14 vítězství a 27 pódiových umístění - všechny v kubatuře 50 ccm.

De Vries ukončil svou závodní kariéru po sezóně 1973 a stal se úspěšným ladičem motorů Van Veen Kreidler. V této roli dokonce v sezóně 1975 pro svého největšího rivala v závodech Angela Nieta, který se po rozchodu s Derbi stal 1975 mistrem světa právě s Kreidlerem.

Jan De Vries oslavil 5. ledna své 77. narozeniny a zemřel 14. ledna, ve stejný den jako předtím jeho manželka Rommy.

Upřímnou soustrast celé jeho rodině a přátelům.Login Přihlásit Registrace ›