Před 50 lety zahynul na TT Santiago Herrero

Před 50 lety byl 8. červen na Tourist Trophy hodně černým dnem, neboť na Isle of Man se smrtelně zranil favorit MS kubatury 250 ccm Santiago Herrero ze Španělska.

Na tehdejším ročníku Tourist Trophy zahynulo během 14 dní v rámci tréninku a závodů celkem 6 jezdců! Kromě celkem neznámých jezdců jakými byli Les Iles, Michael Collins, Denis Blower a John Joseph Wetherall, se smrtelně zranil velký talent ze Severního Irska Brian Steenson a také největší favorit na titul mistra světa prostřední kubatury 250 ccm Španěl Santiago Herrero.

Už v roce předtím získal Herrero málem titul mistra světa, když před GP Irska vedl s velkým bodovým náskokem. Ale místo toho, aby si předčasně zajistil titul mistra světa, tak si zlomil levou paži. Přesto v následujícím závodě v Itálii byl odmávnut v Top-5. Pak však havaroval při sezonním finále v Jugoslávii a celkově obsadil v MS třetí místo.

V roce 1970 sice zahájil sezónu výpadkem při GP Německa, ale skončil druhý ve Francii a vyhrál v Jugoslávii. Před závodem na Tourist Trophy mu patřila celkově třetí pozice, když před ním byli Brit Rodney Gould a Fin Jarno Saarinen. A po třetím místě při TT 1969 si dělal tovární pilot Ossy oprávněné naděje na Isle of Man i tentokrát.

Po prvních dvou kolech kubatury Lightweight dne 8. června byl na okruhu Snaefell Mountain Course (jedno kolo měřilo 60 km) na 5. místě, když ve třetím kole havaroval v úseku Braddan Bridge. Ačkoliv se mu rozlomilo plexisklo na kapotáži na dva kusy, tak v závodě pokračoval. Do posledního kola vjížděl jako třetí, před ním byli pouze Kel Carruthers a Gould. V rychlé levé zatáčce na milníku „13“ ale ztratil kontrolu nad svým motocyklem: Těsně za ním jedoucí Stan Woods se mu už nestačil vyhnout. Zatímco Woods utrpěl pouze několik malých zlomenin, tak Španěl byl helikoptérou dopraven se smrtelnými zraněními do nemocnice v Noblesu. Zde o 2 dny později svým zraněním podlehl.

Španělský národní hrdina Santiago Herrero byl pochován 19. června 1970 ve svém rodném městě Bilbao a továrna Ossa se definitivně stáhla z motocyklového závodění na silnici.