Petr Baláž – historicky jeden z nejlepších Slováků vůbec Hlavní obrázek k článku: Petr Baláž - historicky jeden z nejlepších Slováků vůbec

Představovat Petera Baláže je jako „nosit dříví do lesa“. Tento slovenský jezdec závodil úspěšně v MS ve čtyřech různých kubaturách v letech 1975 až 1987, tedy ve 125ccm, 250ccm, 350ccm a 500ccm.

V 70. letech držel společně s Bohumilem Stašou prapor československé silnice a to nejen jako pilot s továrním motocyklem Jawa 250.

V Brně jsme ho viděli závodit úspěšně ve 125kách (s MBA a s Morbidelli), o kubaturu výše pak jak se soukromou Yamahou, tak s tovární Jawou či východoněmeckou MZ, ale také třeba s Kawasaki; ve třistapadesátkách opět s Yamahou a dokonce i s půllitrem Suzuki, kdyby mu nedošel benzín na P8 v roce 1975 na Masarykově okruhu, tak dokonce dojel v bodech.

S celkovým ziskem 4 mistrovských bodů ze závodů VC je historicky Baláž druhým nejlepším slovenským jezdcem všech dob, před ním je pouze František Srna, který jich získal celkem 9.Login Přihlásit Registrace ›