Mike Hailwood by oslavil 80. narozeniny

Mnozí považují britského pilota Mike Hailwooda za největšího jezdce všech dob. 2. dubna měl «Mike the Bike» narozeniny a to své 80.

Mike Hailwood přišel o život 23. března 1981, když tragicky havaroval v autě se svou 9-letou dcerou. Před ním jedoucí nákladní auto se nečekaně chtělo otočit a motocyklový šampion se mu už nestačil vyhnout.

Má na svém kontě celkem devět titulů mistrů světa v kubaturách GP-250 (3x), 350 (2x) a 500 ccm (4x), tedy stejně jako Valentino Rossi a Carlo Ubbiali. Před ním jsou pouze Giacomo Agostini (15 titulů mistra světa) a Angel Nieto (13). Závodil na těchto značkách motocyklů Norton, MV Agusta, Honda, A.J.S., MZ, Honda, NSU, Mondial, Ducati a EMC.

Kvůli svému nenapodobitelnému stylu dostal přezdívku «Mike the Bike». Na svém kontě má celkem 152 startů v závodech Grand Prix, celkem 76x byl v cíli odmávnut jako vítěz a získal celkem 112 pódiových umístění. Kromě toho celkem 14x vyhrál závod Tourist Trophy na Isle of Man – tedy na 60,2 km dlouhém okruhu nazvaném Mountain Course.

Na čtyřech kolech už tak úspěšný nebyl. Ovšem v roce 1973 zachránil v Jižní Africe život Clay Regazzonimu, když ho vytáhl z hořícího auta. V F1 závodil s vozy Lotus- a Lola-Climax, Lotus-BRM, Surtees-Ford a McLaren-Ford.

Na pomníku «AMA Motorcycle Hall of fame» je nápis «Too good in life to be forgotten in death».

Anglický komentátor TV Murray Walker - a nejen on, považuje Hailwooda za největšího motocyklového jezdce historie.