Daijiro Kato: Dnes by oslavil své 40. narozeniny

Dnes, 4. července by oslavil Daijiro Kato své 40. narozeniny. Japonec s číslem #74 se těžce zranil v roce 2003 na okruhu Suzuka a několik dní později svým zraněním podlehl.

Byl jsem zrovna v Jižní Africe a večer jsem si pustil zprávy. A černě zarámovaná fotografie sympatického Japonce, ačkoliv jsem místní řeči pochopitelně nerozuměl, bohužel hovořila za vše. Smrtelnou havárii jsem předtím viděl ještě ve vysílání Eurosportu a byl to dost otřesný okamžik. Ty pneumatiky tam prostě neměly co dělat...

V roce 2001 slavil Daijiro Kato zisk titulu v kubatuře 250 ccm. Deklasoval všechny své soupeře celkovým počtem 11 vítězství a dalšími 3 pódiovými umístěními. Teprve na druhém místě skončil jeho slavný krajan, mistr řídítek Tetsuya Harada. I v královské kubatuře se neztratil, s motocyklem Honda týmu Fausta Gresiniho získal ve své Rookie MotoGP sezóně dvakrát druhé a třikrát čtvrté místo.

Nikdo nepochyboval o tom, že na motocyklovém nebi zazářila nová hvězda. Bohužel při zahajovacím závodě sezóny 6. dubna 2003 na domácím okruhu Suzuka havaroval ve třetím kole hodně těžce a 13 dní později podlehl těžkým zraněním. Stalo se to v noci na 20. dubna. Rychlému Japonci bylo tehdy pouze 26 let.

Taková zranění se naštěstí v Grand Prix nevyskytují moc často. V posledních dvou závodních případech to byly neobvyklé situace, při kterých se jezdec dostal nazpět na trať a to přímo do stopy, kde právě jeli konkurenti. To stálo životy Marca Simoncelliho v roce 2011 v Malajsii a prvního vítěze Moto2 Shoyu Tomizawu o rok dříve v Misanu. Letos ztratila rodina MotoGP dalšího jezdce, po smrtelném pádu v tréninku na Grand Prix v Barceloně zahynul pilot Moto2 Luis Salom. Čtyři smrtelné havárie během posledních 14 let.

Dnes 4. července by oslavil Daijiro Kato své 40. narozeniny. Na sociálních sítích je dnes možno číst řadu narozeninových blahopřání pro oblíbeného Japonce.

Takže se připojujeme i my: Happy Birthday, Champ.