MotoGP 2012: první testy v Sepangu

První oficiální test na okruhu v Sepangu v Malajsii je za námi. Od úterý 31.1. do čtvrtka 2.2. testovali jezdci nové motocykly, tovární týmy sbíraly data, pro co nejlepší nastavení jejich motocyklů, aby na dalším oficiálním testu na konci února zajížděli ještě rychlejší časy.

Oproti loňskému roku se změnila hlavně kubatura motocyklů. Z 800 ccm se zvýšila na 1 000 ccm a toto zrychlení bylo citelně znát i na časech jezdců. Okruh v Sepangu měří 5,548 km a nejrychlejší letošní čas zajel úřadující mistr světa Casey Stoner, jezdící za stáj Repsol Honda tým. Jeho čas jako jediný byl pod dvě minuty, přesně 1:59.607. Druhý jezdec v pořadí Jorge Lorenzo jezdící za Yamaha Factory Racing na vítěze ztrácel víc jak půl sekundy. Třetí v pořadí byl Dani Pedrosa, stájový kolega Caseyho Stonera.

Pro srovnání vám uvedu ještě nejrychlejší čas z loňského testu v Sepangu. Patřil Marcu Simoncellimu a jeho hodnota byla 2:00.757. Tedy letošní čas Caseyho je o 1.15 sekundy rychlejší.

Stoner, jeho týmový kolega Dani Pedrosa a jejich tým se zaměřovali hlavně na testování tlumičů a nastavení nové pneumatiky Bridgestone u jejich motocyklů Repsol Honda RC213V.

Jorge Lorenzo a Ben Spies, jezdci Yamaha Factory Racing se zaměřovali hlavně na správné vyladění podvozku a nastavení elektronických systémů pro ještě vyšší výkon u jejich motocyklů YZR-M1s.

Valentino Rossi byl se svým celkovým pátým místem spokojený. Veškeré změny, které byly během testu provedeny na jeho motocyklu Ducati GP12, velmi kladně hodnotil i generální ředitel Ducati Corse Fillipo Preziosi. Valentinův stájový kolega Nicky Hayden dojel na desátém místě, avšak zajet ještě lepší časy bránilo Nickymu hlavně jeho stále zraněné rameno.

Náš Karel Abraham se po celou dobu testu pohyboval spíše vzadu. Patří mu pomyslné dvanácté místo a na Caseyho ztrácí 2,611 sekundy. Koneckonců příloze se můžete podívat na jednotlivé časy všech jezdců.