Reklama

Grand Prix České republiky: víkend se blíží

Malá pozvánka na nepřehlédnutelnou akci tohoto víkendu: Cardion AB Grand Prix České republiky 2011, Masarykův okruh Brno.

V roce 1965 se název Masarykův okruh poprvé zapsal do kalendáře Mistrovství světa silničních motocyklů a od té doby se objevuje v tomto kalendáři již s železnou pravidelností, především díky vysoké úrovni a profesionalitě závodů. Přitažlivost závodů Mistrovství světa silničních motocyklů stále roste a díky přímým televizním přenosům a záznamům mohou vzrušující klání sledovat diváci na celé zeměkouli. Silné kouzlo atmosféry světové závodní dráhy ovšem láká na Masarykův okruh nejen diváky, ale především pořadatele četných zahraničních klubových motocyklových a automobilových akcí. Střetávají se zde piloti mnoha významných automobilových seriálů s oficiální pečetí Mezinárodní automobilové federace FIA.

Zbrusu novou kapitolu v historii brněnského Masarykova okruhu začal psát rok 1987, kdy v červnu zahájil svůj provoz speciální automotodrom, vybudovaný v členitém terénu lokality Kývalka, vzdálené od boxů starého okruhu sotva deset kilometrů. Vzpomínkami na „zlatou éru“ předválečných automobilových Velkých cen dýchají i úzké přilehlé silničky ze Žebětína a směrem do Ostrovačic s pověstnými vlásenkami, řezanými ve třicátých letech mistry volantu. Přes obrovské tradice, znamenající významné zviditelnění Brna i celé republiky, nečekala autory myšlenky výstavby nové závodní dráhy procházka růžovým sadem. Přísloví konec dobrý – všechno dobré, však dosáhlo svého naplnění i v tomto případě, takže po čtyřleté přestávce se Brno znovu objevilo mezi pořadatelskými městy seriálu mistrovství svět silničních motocyklů. Obdivovatelé Agostiniho, Hailwooda, Reada, Saarinena, Ivyho, Cecotta, Ballingtona se díky novému Masarykově okruhu mohli setkat s novými hvězdami motocyklového nebe Gardnerem, Spencerem, Raineyem, Lawsonem, Kocinskim, Doohanem, Rothem, Bradlem, Martinezem, v obvyklém lesku se do Brna vrátili staří známí Mang a sajdkárový fenomén Biland. Kromě sezóny 1992, kdy brněnští pořadatelé nepřistoupili na pozměněné ekonomické podmínky tehdejšího nového promotéra seriálu, hostuje Mistrovství světa motocyklů na Automotodromu Brno každoročně. Grand Prix České republiky se stala prvořadou sportovní událostí, sledovanou díky televizním přenosům ve všech světadílech. Letos je možné sledovat přímý přenos z kvalifikací a ze samotného závodu prostřednictvím českých komerčních stanic TV Nova Sport a Nova. Pro návštěvníky GP České republiky jsou mimo předprodej připraveny vstupenky od 1850 Kč na celý víkend respektive od 1650 korun jen na nedělní závody.

PARAMETRY OKRUHU

Délka: 5 403,19 metrů (měřeno v ose vozovky)
Šířka: 15 metrů
Zatáčky: 14 (6 levých, 8 pravých)
Poloměr zatáček: minimální 50 m, maximální 300 m
Přímé úseky: 13
minimální délka: 35 metrů
maximální délka: 636,56 metrů
Stoupání: maximální 7,5%, na délce 917 metrů
Klesání: maximální 5%, na délce 410 metrů
Výškový rozdíl: 73,75 m
Nadmořská výška: 450 m/n.m

TRAŤOVÉ REKORDY MASARYKOVA OKRUHU

Silniční motocykly

Třída 125ccm: 2003 L. Cecchinello Aprilia 2:07,836 Suchá trať

Třída 250ccm: 2007 J. Lorenzo Aprilia 2:02,299 Suchá trať

Třída 500ccm: 2001 V. Rossi Honda 2:01, 461 Suchá trať

Třída MotoGP: 2008 C.Stoner Ducati 1:57,199 Suchá trať

Superbike: 2008 M. Fabrizio Ducati 1:59,979 Suchá trať

GP brnoGP brnoGP brnoLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama