Tourist Trophy2019: Páté vítězství Michaela Ruttera v TT Zerro

Brit Michael Rutter se stal specialistou elektricky poháněných motocykl. S motocyklem Mugen vyhrál závod kubatury TT Zero, za ním se umístili jeho týmoví kolegové John McGuinness a Ian Lougher.

Michael Rutter nebo John McGuinness, kdo z těchto dvou vyhraje závod TT Zero. Oba dva zkušení Britové pilotovali motocykly Mugen, které v posledních letech dominovali v kubatuře elektricky poháněných strojů. A byl zde ještě Davey Todd, který pilotoval motocykl svého přítele Daley Mathisona, který nešťastně tragicky zahynul při letošní TT.

Rutter vystartoval do závodu jako první, směrem na Bray Hill se za ním vydali Todd a McGuinness. Do závodu - trvajícího pouhé jedno kolo - dále vyjeli s motocykly postavených studenty v rámci jejich diplomových prací Allann Venter, Ian Lougher, Mike Norbury, Shaun Anderson, Matthew Rees a Alun Thomas.

U Glen Helen, kde se bere první mezičas, vedl čtyřnásobný vítěz Rutter, o více než 4 sekundy před svým týmovým kolegou. Todd, který závodil poprvé na elektrickém motocyklu, ztrácel na 3. místě už 11 sekund.

283,5 km/h dosáhl McGuinness na dlouhé rovince Sulby a byl tak o 3,7 km/h rychlejší než Rutter. Toddova maximální rychlost na motocyklu University Nottingham byla sice výkonem 257,8 km/h hodně vysoká, ale na drahý Mugen ztrácel Todd přes 25 km/h.

Na úseku Mountain Mile měl Rutter náskok větší než čtyři sekundy, ale do cíle ho neustále desetinu po desetině zvyšoval. V cíli naměřili Rutterovi čas 18:34,172 minuty, na cestě ke sedmému vítězství vylepšil Brit svůj vlastní rekord o 0,784 sekundy.

McGuinness zajel sice své nejrychlejší kolo na elektrickém motocyklu, ale 23-násobný vítěz TT, který se dnes postavil už po 47. při TT na stupně vítězů, prohrál o 8,566 sekundy. A jelikož Todd mezi úseky Ramsey a Bungalow z technického důvodu musel vzdát, tak třetí byl nakonec odmávnut Ian Lougher a za ním byli klasifikováni Matthew Rees, Allan Venter, Mike Norbury a Shaun Anderson.