Quartarara čeká domácí závod Grand Prix, časový program

Po víkendu bez závodů Grand Prix se celý cirkus zvaný paddock MotoGP přestěhoval do Francie, kde se koná na okruhu «Le Mans Bugatti Grand Prix race circuit» od 13. do 15. května další závod motocyklového mistrovství světa: «SHARK Grand Prix de France».

Mistr světa Fabio Quartararo přijíždí jako lídr k domácímu závodu, neboť tovární pilot Yamahy vyhrál v Portimão a v Jerezu byl odmávnut jako druhý. Na čele má francouzský lokalmatador náskok sedmi bodů na Aleixe Espargaró (Aprilia) a 20 bodů na satelitního pilota Ducati Eneu Bastianiniho.

Tradičně patří Circuit Bugatti v Le Mans mezi okruhy, které motocyklu Yamaha M1 hodně sedí. Jorge Lorenzo je nejúspěšnějším jezdcem na okruhu Circuit Bugatti, šestkrát zde dokázal vyhrát, z toho pětkrát v «premier class» s motocyklem Yamaha. Na druhém místě v historické tabulce následují Marc Márquez a Tom Lüthi se čtyřmi prvními místy.

V posledních čtyřech letech vyhráli Jack Miller a Danilo Petrucci na Ducati, předtím dvakrát tovární pilot HRC Marc Márquez. Poslední vítězství Yamahy ve Francii se datuje v roce 2017, tehdy vyhrál Maverick Viñales s M1.

Stav MS MotoGP po 6 z 21 Grand Prix: 1. Quartararo 89 bodů; 2. Aleix Espargaró 82. 3. Bastianini 69. 4. Rins 69. 5. Bagnaia 56. 6. Mir 56. 7. Zarco 51. 8. Brad Binder 48. 9. Marc Márquez 44. 10. Oliveira 43.

V prostřední kubatuře Moto2 vede suverénně Celestino Vietti. Ital má náskok 19 bodů na Ai Oguru, který vyhrál naposled v Jerezu. V loňském roce zde vyhrál Raul Fernandez (Red Bull KTM Ajo).

Stav MS Moto2 po 6 z 21 Grand Prix: 1. Vietti 100 bodů. 2. Ogura 81. 3. Arbolino 70. 4. Canet 69. 5. Roberts 57. 6. Schrötter 47. 7. Chantra 45. 8. Navarro 45. 9. A. Fernandez 44. 10. Lowes 35.

V kubatuře Moto3 se nyní otočilo vše ve prospěch jezdce GASGAS Sergio Garcii, který zvýšil svůj náskok proti Dennisu Foggiovi (Honda) na 21 bodů. Na P3 je Garciův týmový kolega Izan Guevara, zatímco Guevara vyhrál v Jerezu svůj první letošní závod, tak Garcia zde vyhrál vloni.

Stav MS Moto3 po 6 z 21 Grand Prix: 1.Garcia 103 bodů. 2. Foggia 82. 3. Guevara 73. 4. Masia 70. 5. D. Öncü 63. 6. Sasaki 55. 7. Migno 52. 8. Tatay 42. 9. Artigas 37. 10. Toba 36.