Premiérovým vítězem sezóny 2017 se stal Rea, 18. Ježek

Dlouho očekávaný začátek letošní motocyklové sezóny je za námi. Prvním vítězem 2017 se stal na australském okruhu Phillip Island Jonathan Rea, Ondřej Ježek dokončil závod na 18. místě.

Velmi dramatický podívanou nám nabídl premiérový závod 30. ročníku WorldSBK, který se skončil už 39. vítězstvím Jonathana Rey a čtvrtým na Phillip Islandu. V Top-5 dnes dojeli pouze Britové.

Na 2. místě se umístil Chaz Davies (Ducati) a stupně vítězů dokompletoval Tom Sykes (Kawasaki). Velmi dobře dnes zajel i Alex Lowes (Yamaha) a do vedoucí skupiny hodně dlouho patřili rovněž Leon Camier (MV Agusta), stejně jako Xavi Fores (Ducati). Až do svého pádu byl ve špici neustále i Marco Melandri (Ducati). Jak po závodě řekl vítězný Rea, byl to takový cyklistický závod, nikdo nechtěl být dlouho na samém čele a tak se lídr závodu neustále měnil.

Na vedoucím sextetem dojel Jordi Torres (BMW) a Top-10 dokompletovali Eugene Laverty (Aprilia), Michael vd Mark (Yamaha) a Rookie Randy Krummenacher (Kawasaki).

Body z Under Down si připsali na své konto ještě Nicky Hayden (Honda), Markus Reiterberger (BMW), Roman Ramos (Kawasaki), Alex de Angelis (Kawasaki) a další Rookie Stefan Bradl (Honda).

Český jezdec Ondra Ježek byl ve svém premiérovém závodě v šampionátu WorldSBK odmávnut na 18. místě - před ním dojeli ještě Rookie Riccardo Russo (Yamaha) a týmový kolega Ayrton Badovini z Grillini Kawasaki Racing, když většinu závodu na 22 kol jezdil Rookie šampionátu Ježek na posledním místě, ovšem díky pádům Melandriho, Savadoriho a technickému problému Brookese z toho nakonec bylo 18. místo v cíli.

Díky novému reglementu bude zítra z Pole Position startovat dnes čtvrtý Alex Lowes, jehož v první řadě doplní Camier a Fores. Druhou vytvoří Torres, Laverty, vd Mark, třetí potom Sykes, Davies a Rea. Ježkovi zůstane jeho 19. pozice na gridu, tedy 7. řada startovního roštu.

start race 1 phillip island race1 phillip island race1 phillip island 2

Průběh závodu

Start: Melandri nejlépe, dále Davies, Rea, Sykes a Lowes.
1. kolo: Melandri zůstal na čele, Davies se propadl za Reu a Sykese, 21. Ježek
3. kolo: Rea vede, dále Melandri, Davies, Sykes, Fores, Lowes, vd Mark, Ježek předjel Badoviniho a je na P20.
4. kolo: Top-5 nezměněno, Ježek P20.
5. kolo: Lowes a Fores bojují o P5, Ježek na P21.
6. kolo: Malá chyba Rey, Melandri jde do čela, crash Savadoriho v T6, technické problémy Brookese, Ježek P19.
7. kolo: Melandri před Reou, dále Davies, Sykes, Fores, Lowes, Camier, vd Mark.
8. kolo: Lowes předjel Forese a je na P5. Brookes (Yamaha) vzdává.
9. kolo: Top-7 jedou v rozmezí jedné sekundy.
10. kolo: Na špici jedno předjetí za druhým: Melandri ztratil tři pozice, nová situace: Sykes, Lowes, Rea, Melandri, Davies, Camier, Fores, vd Mark. P19 stále pro Ježka.
11. kolo: Lowes jde do čela!
12. kolo: Lowes se snaží zvýšit tempo, ale Rea jde na rovince do čela. Za ním Sykes, Melandri, Davies, Camier. Krummi (12.)
13. kolo: Top-7 v rozmezí pouhých 1,2 sec.
14. kolo: Rea s náskokem 0,5 sec před Sykesem, dále Davies, Melandri a Lowes.
15. kolo: Rea, Sykes, Lowes a Davies v rozmezí pouhých 0,139 sec. Camier (5.) + 1,4 sec. Melandri crash v T2 - jeho Ducati je napevno v kačírku, P18 pro Ježka.
18. kolo: Velký souboj o vítězství, dokonce i Camier (MV Agusta) je ve hře
19. kolo: Sykes, Rea Davies poodjeli trojici Lowes, Fores a Camier
20. kolo: Rea a Davies předjeli Sykese. Lowes, Camier, Fores 1,5 sec zpět.
22. kolo: Rea a Davies bojují až do pásky o vítězství, těsně za nimi Sykes a Lowes. Na pásce první Rea o 42/1000 sec před Daviesem, dále Sykes, Lowes, Camier, Fores, Torres, Laverty, vd Mark, Krummi, Hayden, Reiti, Ramos, De Angelis, Bradl - P18 Ježek.

SBK Motul - Australian Round, Race 1: 1. Rea (Kawasaki); 22 kol - 97,790 km - za 33:52.290; 2. Davies (Ducati) +0.042; 3. Sykes (Kawasaki) +1.050; 4. Lowes A. (Yamaha) +1.082; 5. Camier (MV Agusta) +3.002; 6. Fores (Ducati) +3.320; 7. Torres (BMW) +8.725; 8. Laverty (Aprilia) +12.135; 9. van der Mark (Yamaha) +12.180; 10. Krummenacher (Kawasaki) +12.439; 11. Hayden (Honda) +19.344; 12. Reiterberger (BMW) +21.336; 13. Ramos (Kawasaki) +24.886; 14. De Angelis (Kawasaki) +24.902; 15. Bradl (Honda) +28.326; 16. Russo (Yamaha) +39.407; 17. Badovini (Kawasaki) +42.941; 18. Ježek (Kawasaki) +48.043.