Nečekaným vítězem Oliveira, Rossi a Marquez crash

AKTUALIZOVÁNO!!! Hodně nečekaným vítězem Grand Prix Katalánska se na okruhu Montmelo u Barcelony stal tovární pilot KTM Miguel Oliveira, kterého na stupních vítězů doplnili Johann Zarco a po 3 sec. trestu pro Quartarara ještě Jack Miller, tedy dva piloti Ducati.

Dlouho bojovala o vítězství dvojice Fabio Quartararo a Miguel Oliveira, nakonec zaslouženě vyhrál tovární pilot KTM. Na lídra šampionátu Quartarara nezbylo umístění na stupních vítězů, když byl penalizován 3 sekundami ztráty - neboť cílem projel s rozepnutou kombinézou jako třetí.

Lídr MS Fabio Quartararo vyjel popáté v řadě do závodu samotného z Pole-Position. Poslednímu, komu se taková úspěšná série podařila, byl Jorge Lorenzo v roce 2010. první řadu dokompletovali Jack Miller a Johann Zarco - oba se stroji Ducati.

Jorge Martin před dnešním comebackem spadl při «Sighting Lap» v T5 a musel do závodu vyjet z posledního místa na startu.

Před 24-kolovým závodem byla velkou neznámou otázka směsi pneumatik a zde je jejich nazutí, jak to prezentovala továrna Michelin: Tvrdou zadní směs využili Quartararo, Morbidelli, Rossi, Miller, oba dva jezdci Pramacu a všichni čtyři piloti KTM. Alex Márquez a Aleix Espargaró změnili těsně před startem na měkkou směs, zbytek použil Medium. Tvrdé přední gumy pak zvolili jezdci Hondy (s výjimkou Alexe Márqueze) a KTM (s výjimkou Lecuony).

Po startu využil Miller přednosti Ducati a dostal se do čela, potom převzal vedení jezdec se strojem KTM Oliveira. Pak udělal chybu na začátku 2. kola Quartararo a propadl se až na P6. Ovšem do poloviny závodu se probojoval opět do čela.

Oliveira dokázal kontrovat, navíc lídr šampionátu musel zápolit nejen s ojetými pneumatikami, ale také se svou kombinézou. A protože Quartararo použil v jednom dramatickém momentu mezi T1 a T2 «Shortcut», tak mu byly připočítány v cíli 3 sekundy trestu a to ho stálo pódiové umístění.

Po protestu Suzuki a Ducati podaném u Race Direktion, byl Fabio Quartararo potrestán za to, že si během závodu závodu otevřel svou kombinézu a zahodil «Chest Protector». Za toto dostal francouzský lídr šampionátu další tři sekundy trestu a propadl se tak na 6. místo.

Tovární pilot Suzuki Joan Mir dlouho promlouval do boje o pódia, ke konci závodu se ale propadl dozadu. Naopak více dopředu se stále posouval s přibývajícími koly Zarco, na útok proti Oliveirovi mu už ale nezbyl čas, takže dvojnásobný mistr světa Moto2 a jeho tým Pramac si na první vítězství v MotoGP musí ještě počkat.

Pouze 15 jezdců dnes absolvovalo plnou závodní vzdálenost, spadl mj. v boji o Top-6 tovární pilot týmu Repsol-Honda Marc Marquez, havaroval také z hodně beznadějné pozice Valentino Rossi v T10.