Marquez vyhrál a je mistrem světa, Rossi a Lorenzo out!

Vítězem závodu královské kubatury MotoGP «Motul Grand Prix of Japan» na okruhu Twin Ring Motegi se stal tovární jezdec týmu Repsol Honda Marc Marquez a jelikož oba tovární jezdci Yamahy Valentino Rossi a Jorge Lorenza havarovali, tak se španělský jezdec stal už potřetí mistrem světa MotoGP - po 2013 a 2014 - a jelikož má na svém kontě ještě tituly z 125tek a Moto2, tak je to jeho už pátý titul mistra světa.

Do závodu nejlépe odstartoval Lorenzo, ale brzy se dostal do čela Marquez. Rossi pak předjel Lorenza a jezdil bezpečně na druhém místě, až v L6 havaroval z druhého místa v T10. Byla to jeho už čtvrtá «0» v letošní sezóně, to by ale Marquezovi na letošní titul nestačilo, neboť Lorenzo jezdil druhý.

Ovšem potom dostal «Dovi» částečně pod tlak Lorenza a ten v L19 také havaroval. Tím se předčasně rozhodlo už v Japonsku o titulu mistra světa v královské kubatuře a to přesně v době, kdy Honda slaví 50 let závodění v královské kubatuře (500 ccm/MotoGP).

Lorenzovým pádem tak padlo do klína druhé místo v cíli Andreovi Doviziosovi, který naposled stál na pódiových stupních při GP Rakouska.

V týmovém souboji Suzuki o poslední volné místo na stupních porazil v závěru Maverick Vinales svého zkušenějšího krajana Aleixe Espargara. Top-5 pak dokompletoval nejlepší privátní jezdec Cal Crutchlow s Hondou.

Za Crutchlowem byl odmávnut nejlepší jezdec s Yamahou, kterým byl dnes Pol Espargaro. Skvěle si vedl Alvaro Bautista s Aprilií, ten Italům z Noale zajistil umístění v Top-7. Danilo Petrucci porazil v interním souboji o Ducati GP17 Scotta Reddinga a velký den pro Aprilii potvrdil Stefan Bradl, ten dokompletoval elitní desítku královské kubatury dnes v Motegi. Katsuaki Nakasuga s wild card obsadil P11, za ním dojeli v bodech Yonny Hernandez, comeback po zranění slavící Bradley Smith, Tito Rabat a testovací jezdec HRC Hiro Aoyama, jako náhradník za Daniho Pedrosu. Cílovou šachovnici ještě uviděli Loris Baz, Hector Barbera (po pádu v L8 z P8) a jeho náhradník v týmu Avintia Mike Jones.

Naopak už v L2 měl crash Eugene Laverty, o 4 kola později pak také Jack Miller.

V mistrovství světa MotoGP známe tedy letošního šampiona, je jím Marc Marquez, který má po GP Japonska na svém kontě 273 bodů. Druhý zůstal Valentino Rossi (196) a třetí je Jorge Lorenzo (182). Následují Maverick Vinales (165), který se dostal před Pedrosu (155). Druhou polovinu elitní desítky pak tvoří Andrea Dovizioso (124), Cal Crutchlow jako nejlepší privátní pilot (116), Pol Espargaro (106), Andrea Iannone (96) a Hector Barbera (84).