GP Aragónu a přenosy v TV

Čtrnáctým závodem letošní sezóny MotoGP je «Gran Premio Movistar de Aragón», která se jede na okruhu «MotorLand Aragon» Tento moderní okruh dlouhý 5,087 km se rozprostírá v Alcanizi.

Moderní závodní komplex MotorLand Aragón vznikla na základě silničních motocyklových a automobilových závodů v Alcanizi, které se v tomto městě konaly v letech 1963 až 2003.

Renomovaný německý architekt Hermann Tilke byl pověřen tímto projektem a ten se mu opravdu podařil. Trať dlouhá 5,087 km obsahuje 17 zatáček a od prvního závodu Grand Prix v roce 2010 byl jezdci velmi oblíbena. Dokonce ji IRTA vyznamenala cenou «Best Grand Prix», což se dosud nikdy nikomu hned v prvním roce pořádaní světového šampionátu nepodařilo.

Po svém čtvrtém místě v Misanu má lídr šampionátu MS-MotoGP Marc Márquez stále ještě 43 bodů náskok na Valentina Rossiho, Jorge Lorenzo ztrácí dalších 18 bodů. Vítěz z Misana Dani Pedrosa se tímto úspěchem dostal nazpět do Top-4, když předstihl bodově Mavericka Vinalese se Suzuki.

V kubatuře Moto2 má Alex Rins už pouhou tříbodovou ztrátu na mistra světa Johanna Zarca. Zatímco Španěl z týmu Paginas Amarillas HP40 majitele Sita Ponse byl v cíli odmávnut jako druhý, tak Zarco skončil až za stupni vítězů. Do Top-3 celkového pořadí se po pádu Sama Lowese v Misanu posunul Tom Lüthi, ten ztrácí na Zarca 50 bodů.

Brad Binder se může stát v Aragónu mistrem světa Moto3 jako třetí Jihoafričan v historii silničního mistrovství světa - před ním se to podařilo Korku Ballingtonovi v letech 1978 a 1979 - vždy se jednalo o double 250 a 350 ccm a Jonu Ekeroldovi v sezóně 1980 - 350ccm. Tovární pilot KTM po pádu Jorge Navarra v Misanu má na svém kontě už náskok 111 bodů, když při GP San Marina furiozně vyhrál. Naopak Navarro se propadl až na třetí místo. Na místo druhé postoupil Enea Bastianini, který ztrácí 106 bodů na Jihoafričana. A pokud by v Aragónu Binder vyhrál, tak už se stane mistrem světa. Dokonce i druhé místo za eventuálním vítězem Bastianinim, by mu předčasně zajistilo titul mistra světa Moto3.

Jediný zbylý český zástupce Jakub Kornfeil - vloni v Aragonu startovali ještě tři! - je aktuálně v MS-Moto3 na P9 a jistě si z Misana přivezl hodně vysokou dávku sebevědomí za výborně zajetý závod. Doufejme jen, že nebude pokračovat v trendu letošní sezóny posledních 6 závodů, kdy se skvělé výsledky pravidelně střídaly s těmi horšími: Assen P14; Sachsenring P4, Spielberg P19; Brno P6; Silverstone P15; Misano P5 - tedy jako na houpačce.