Finále šampionátu IRRC ve Frohburgu: Červený šampionem

V německém Frohburgu se dvěma finálovými jízdami v každé kubatuře skončil letošní ročník šampionátu IRRC, tedy International Road Racing Championshipu. A jedním ze dvou letošních šampiónů je i Čech Marek Červený v IRRC Supersport.

Ani vítězný double Nizozemce Jorna Hamberga neohrozil letošní titul našeho Marka Červeného, který tak v šampionátu IRRC-Supersport oslavil vítězný comeback. Hned v první jízdě stačilo Červenému umístění v Top-3 (do Německa přicestoval s náskokem 32 bodů), aby si zajistil titul v IRRC-Supersport, jeho celkově třetí (předtím se stal šampionem 2015 a 2016).

IRRC Supersport, Frohburg, Race 1: 1. Jorn Hamberg (NL), 10 kol za 17:03,503 min. 2. Thomas Walther (D), 8,093 sec zpět. 3. Marek Cervený (CZ), +20,378 sec. 4. Sebastian Frotscher (D). 5. Mauro Poncini* (CH), všichni Yamaha. 6. Erwan Bannwart (CH). 7. Rico Vetter (D), beide Kawasaki. 8. Anders Blacha (DK), Yamaha. 9. Kevin Rigot (F), Kawasaki. 10. Anssi Koski (FIN), Triumph.

IRRC Supersport, Frohburg, Race 2: 1. Hamberg, 10 kol za 18:36,183 min. 2. Cervený, 5,200 sec zpět. 3. Walther, +40,233 sec. 4. Bannwart. 5. Rigot. 6. Julien Cregniot (F), Kawasaki. 7. Blacha. 8. Koski. 9. Frotscher. 10. Gary Johnson* (GB), Triumph.
*host bez nároku na body

Konečné pořadí IRRC Supersport 2022 (po 10 závodech): 1. Cervený, 212 bodů. 2. Hamberg, 184. 3. Walther, 146. 4. Ilja Caljouw (NL), Yamaha, 104. 5. Frotscher, 91. 6. Bannwart, 75. 7. Blacha, 75. 8. Cregniot, 67. 9. Rigot, 67. 10. Koski, 65...12. Petr Najman (CZ) Triumph, 30.

S náskokem 3 bodů přijel do německého Frohburgu k finále IRRC Superbike David Datzer, ovšem titul získal Vincent Lonbois.

Vincent Lonbois měl před finále International Road Racing Championshipu (IRRC) Superbike na svém kontě čtyři vítězné závody z celkového počtu sedmi. Ale v čele šampionátu byl před oběma závody na okruhu Frohburger Dreieck někdo jiný a sice David Datzer. Pravidelnými výsledky měl na svém kontě 134 bodů, tedy o 3 více než jeho belgický soupeř.

Už trénink byl dramatický a naznačil, že nás čekají velmi napínavé závody. Pole-Position si vyjel Datzer před pilotem s wild card Clintonem Sellerem z Jižní Afriky. Lonbois zklamal až pátým kvalifikačním časem.

Ačkoliv byl Lonbois v tréninku o sekundu pomalejší než Datzer, tak v prvním závodě byl schopen bez problémů akceptovat jeho tempo. Společně s loňským šampionem Didierem Gramsem a Laurentem Hoffmannem vytvořili vedoucí kvarteto. Na konci jízdy se prosadili oba kandidáti na titul, šťastnější byl nakonec Lonbois a Grams přenechal svému krajanovi druhou pozici v cíli prvního závodu.

Tím se Belgičan dostal před posledním závodem sezóny IRRC opět do čela šampionátu, takže Datzer by musel ve druhé jízdě projet cílem před Lonboisem, aby získal titul šampiona IRRC-Superbike. Začínající déšť celou situaci jen zkomplikoval. Datzer předvedl perfektní start, ovšem na mokré trati příliš riskoval a byl ze svého BMW katapultován, když jel na prvním místě. Do závodu se vrátil jako poslední, ale stíhací jízda mu vynesla pouze 15. místo. O vítězství bojovali Švýcar Lukas Maurer se Sellerem, Lonboisovi stačilo v cíli sedmé místo k tomu, aby se po roce 2016 stal podruhé šampionem.

IRRC Superbike, Frohburg, Race 1:1. Vincent Lonbois (B), Yamaha, 10 kol za 16:05,549 min. 2. David Datzer (D), BMW, 1,565 sec zpět. 3. Didier Grams (D), BMW, +2,063 sec. 4. Virgil-Amber Bloemhard (NL), Kawasaki. 5. Erno Kostamo (FIN), BMW. 6. Lukas Maurer (CH), Kawasaki. 7. Amalric Blanc (F), BMW. 8. Eddy Ferre (f), BMW. 9. Marcel Elsner (D), BMW. 10. Joey den Besten (NL), Kawasaki...14. Kamil Holan (CZ), Kawasaki

IRRC Superbike, Frohburg, Race 2: 1. Clinton Seller* (RSA), Honda, 10 kol za 18:00,311 min. 2. Maurer, 3,737 sec zpět. 3. Markus Karlsson (S), BMW, +5,328 sec. 4. Kostamo. 5. Grams. 6. Müller. 7. Lonbois. 8. Bloemhard. 9. Ferre. 10. Tomas Toth* (SVK), Kawasaki...13. Kamil Holan (CZ)

Konečné pořadí IRRC Superbike 2022 (po 9 závodech): 1. Lonbois, 166 bodů. 2. Datzer, 157. 3. Maurer, 143. 4. Kostamo, 108. 5. Grams, 94. 6. Bloemhard, 81. 7. den Besten, 79. 8. Hoff, 64. 9. Karlsson, 62. 10. Elsner, 56....17. Holan, 14.