Motocykl roku 2023: Honda Forza 350

V pátek 3. března 2023 proběhlo v rámci výstavy Motocykl Praha vyhlášení ankety Motocykl roku. Ceny se rozdávaly v celkem šesti kategorií, absolutním vítězem se stal model Honda Forza 350.

Vyhlašovatelem soutěže Motocykl roku 2023 je Svaz dovozců automobilů a o vítězích v šesti kategoriích rozhoduje odborná porota a široká veřejnost, kde odborná porota má váhu 60% a veřejnost 40%. Systém hlasování se navíc liší. Veřejnost v každé kategorii vybírá pouze jeden stroj, kdežto odborná porota má v každé kategorii daný počet bodů, které rozděluje mezi všechny nominované stroje, s tím, že součet bodů se musí rovnat celkovému počtu bodů pro danou kategorii.

1 Honda Forza 350 2023 (1)1 Honda Forza 350 2023 (2)1 Honda Forza 350 2023 (9)

Absolutním vítězem se stal skútr Honda Forza 350 a musím se přiznat, že to bylo pro všechny velké překvapení. Odpověď, proč se tomu tak stalo je celkem jednoduchá, rozhodla totiž veřejnost se svojí váhou 40%. V pěti kategoriích svůj hlas veřejnost rozmělnila mezi více motocyklů, v kategorii skútr však nejvíce hlasů udělila Forze 350, doslova je tam všechny převálcovala a to ve finále rozhodlo. Forza navíc zvítězila i u odborné poroty a v celkovém součtu absolutních hlasů jich tak získala nejvíce. Druhý byl Ducati Diavel V4 a třetí BMW M 1000 R.

Pro zajímavost, u novinářů a odborné poroty absolutně zvítězilo BMW M 1000 R před druhým Honda XL750 Transalp a třetí místo patří Ducati Diavel V4.