Reklama

Co dělat v případě dopravní nehody v zahraničí?

Chystáte se do ciziny na motocyklu? Co si počít, pokud se stanete účastníky nehody, nerozumíte ani slovo a chcete získat odškodnění? Hlavně zachovejte rozvahu, díky společným pravidlům by náhrada škody neměla být problém.

Havarijní pojištění i na krátko

Pokud máte uzavřené povinné ručení, pak platí i pro vaše cesty do zahraničí. I v Evropě se ale najdou výjimky, jako je například Kosovo, kde se povinné ručení neuzavírá, ale musí ho platit ten, kdo do země přijede, a to ve výši cca 15 EUR podle délky pobytu. Pro konkrétní podmínky je třeba vždy prostudovat webové stránky ministerstva zahraničí. Je třeba pamatovat také na to, že nehody v zahraničí se většinou oproti těm u nás prodraží. Podle údajů České asociace pojišťoven je totiž průměrná škoda povinného ručení při cestě do zahraničí dvojnásobná v porovnání s průměrnou škodou z povinného ručení na českém území. Hodit se vám může zcela jistě i havarijní pojištění. To si můžete sjednat jen na dovolenou, i ke sjednání krátkodobého pojištění slouží kalkulačka havarijního pojištění. Díky tomuto pojištění nezůstanete na holičkách, když viník nehody z místa ujede, anebo díky asistenčním službám třeba tehdy, když vám přestane motocykl jet.

Vyplňte standardizovaný dokument

Co dělat bezprostředně po nehodě? Vypněte motor a zapněte výstražná světla, pokud to lze. Zjistěte, zda někdo nepotřebuje první pomoc, případně přivolejte záchranáře. Pokud se nehoda obešla bez zranění, obhlédněte s dalším účastníkem místo nehody, zhodnoťte škody a určete viníka. Policii je třeba přivolat podle pravidel země, kde se nehoda stala, v mnoha zemích jsou podobné podmínky jako u nás. Nic nezkazíte telefonátem na policii, kde vám případně vysvětlí, že její přítomnost není nutná. S účastníkem nehody je třeba vyplnit evropský standardizovaný protokol o nehodě, a to v češtině a také v dalším jazyku. Podepisujte vždy jen to, čemu rozumíte. Místo nehody vyfotografujte pro pojišťovnu. Zapište si jméno a příjmení viníka, bydliště, registrační značku, pojišťovnu viníka, číslo pojistné smlouvy, číslo zelené karty a její platnost. Co si počít, pokud je vaše vozidlo nepojízdné, nebo má nějaký defekt? Obraťte se vždy na asistenční linku vaší pojišťovny, na které vám minimálně poradí, nebo přímo sjednají pomoc. Číslo na tuto linku mějte uložené uložené v mobilu, nebo vylepené například pod sedlem. Pokud se objeví lokální asistenční služba, odmítněte ji.

nehoda motocykl1 motocykl nehoda PR21 motocykl nehoda PR3

Škodu ohlaste pojišťovně

Kam se obrátit, pokud jste škodu utrpěli vy? Postupujete stejně, jako by se vám nehoda stala doma, škodní událost tedy nahlaste pojišťovně viníka, stejně tak by měl učinit on. Pokud se vám toto hlášení nepodaří, pak využijte Informační středisko pro poškozené, které provozuje Česká kancelář pojistitelů. Do aplikace v odkazu můžete zadat datum nehody, dále státní a registrační značku vozidla, stát nehody a vybrat také pojišťovnu viníka. Díky tomu nehodu pojišťovně v zahraničí škodní událost nahlásíte prostřednictvím České kanceláře pojistitelů. Svůj nárok byste měli vymáhat pouze jednou cestou, pokud byste využili více cest, je třeba o tom účastníky informovat. V případě, že získáte pojistné plnění, opět je třeba dát ostatním vědět. Pokud došlo při nehodě ke škodám na zdraví, nebo dokonce k usmrcení a vy jste se nedočkali do tří měsíců žádné reakce, můžete oslovit Českou kancelář pojistitelů, která může jednat coby kompenzační orgán. V takové případě musíte kanceláři dodat veškerou dokumentaci k nehodě.

Zdroj: PR článek



Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama