Reklama

Zemřel Phil Read

18. září se ještě Phil Read zúčastnil jako host «Assen Classic», kde se mj. potkal se svým odvěkým rivalem Giacomo Agostinim. Včera bohužel osminásobný mistr světa zemřel ve svém domě v Caterbury v Anglii.

V posledních třech letech se těžce nemocný 52-násobný vítěz Grand Prix Phil Read několikrát ozval přes Facebook se slovy, že může brzy umřít (to je jeho citát z 24. listopadu 2020.)

Na květen 2021 měl dokonce naplánován svůj pohřeb a se synem Rokim připravoval «last lap».

Včera jeho syn Roki Read oznámil smrt Phila Reada MBE (Member of the British Empire).

Britská motocyklová legenda Phil Read byl bývalým továrním pilotem Yamahy a MV Agusty, vyhrál závody Grand Prix v kubaturách 125 ccm, 250 ccm, 350 ccm a 500 ccm.

V poslední době byl těžce nedmocný na COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease) a také trpěl rakovinou prostaty. Populární Brit žil v závěru života v pečovatelském domě «Margate Host», když ho před dvěma roky opustila (zemřela) jeho dlouholetá přítelkyně Wendy, s ktrou byl společně 20 let.

Phil Read dostal od královny vysoké britské vyznamenání Member of the British Empire.

Phil Read debutoval v závodech Grand Prix v roce 1961 a absolvoval celkem 138 závodů: 52 dokázal vyhrát, získal 121 pódiových umístění, 5 Pole Position a zajel 36 nejrychlejších kol v závodech.

Nezapomenutelné jsou jeho dva tituly mistra světa s továrním motocyklem MV Agusta v boji proti Agostinimu na motocyklu Yamaha 500 - 1973 a 1974, stejně jako to, že nedodržel stájovou dohodnutou režii v sezóně 1968, kdy «obral» o titul Billa Ivyho ve 250-kách. To ho také stálo místo v továrním týmu Yamahy.

Phil Read také vyhrál celkem 8x Tourist Trophy (na Nortonu, Yamaze, Suzuki a Hondě 125 ccm, 250 ccm, 350 ccm, 500 ccm a 750 ccm.)

Phil Read byl opravdovou osobností paddocku a skvělým pilotem s neuvěřitelnými jezdeckými schopnostmi a jeho souboje s Agostinim s motocyklem MV Agusta zůstanou navždy v paměti motocyklových fanoušků.

Rest in Peace.Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama