Reklama

Phil Read: Je tězce nemocný a trochu zmatený

8-násobný mistr světa Phil Read je už dva roky těžce nemocný a tak 52-násobný vítěz závodů Grand Prix žije momentálně v domově pro seniory, odkud se nepravidelně hlásí a občas s dosti zmatenými zprávami.

Na svém Facebooku třeba Phil Read napsal 24. listopadu 2020: „Mohl bych být brzy mrtvý“? nebo taky třeba, že je na pokraji chudoby, a tak byla dokonce na jeho podporu spuštěna crowdfundingová kampaň.

Britská motocyklová legenda Phil Read byl továrním pilotem Yamahy a MV Agusty, v závodech mistrovství světa Grand Prix dokázal vyhrát ve všech čtyřech hlavních kubaturách: 125 ccm, 250 ccm, 350 ccm a 500 ccm a stal se hlavním rivalem Giacoma Agostiniho.

Populární Angličan je momentálně v pečovatelském domě «Margate Host». Znovu a znovu posílá podivné zprávy svým přátelům a známým třeba přes Facebook. „Mám problémy s dýcháním. Ale brzy budu zase venku.„

Pak smutný «Speedy Readie» třeba napsal: „Nyní je 20:10 a já jsem ještě nevečeřel. Mám hlad.“

Vzápětí ale Phil popřál všem přátelům veselé Vánoce. „Happy Xmas,“ napsal. „A děkuji za vaši podporu.“

Akční rádius Phila Reada je na nějakou dobu výrazně omezen, protože pacienti s COPD trpí neustálou dušností, mají značně sníženou kapacitu plic, pravidelně je sužuje kašel a nelze očekávat vyléčení. Naproti tomu s věkem jsou příznaky nesnesitelnější.

Před rokem Phil také truchlil nad smrtí své dlouholeté partnerky Wendy. „Vaše rodina a já jsme sledovali pád vaší poslední šachovnicové vlajky,“ napsal tehdy populární Angličan. „Bylo to velmi emotivní. Wendy mě doprovází po celém světě už 20 let. Bůh ti žehnej.„

“Kvůli velké ztrátě mého partnera a kvůli COPD je to stále těžší a těžší,„ říká Phil Read, kterého britská královna po ukončení jeho závodní kariéry poctila řádem MBE («Member of the British Empire»). Wendy zemřela na zánět tlustého střeva v nemocnici. „Vaše laskavost a štědrost nebudou nikdy zapomenuty. Odpočívej v pokoji,“ zněl Philův vzkaz na rozloučenou.

Phil Read se netají tím, že od začátku pandemie na Covid-19 trpěl osamělostí v různých karanténách, a že kvůli plicnímu onemocnění potřebuje každý den ventilátor.

Phil očividně cítí, že jeho čas se krátí. „Promiňte, přátelé, pár měsíců jsem se trápil,“ napsal v dubnu 2021 na Facebook, kde ho povzbuzují přátelé a fanoušci z celého světa. „Vzhledem k tomu, že moje svoboda pohybu je výrazně omezena, mám spoustu času na přemýšlení. Jsem také vděčný svým bývalým a zesnulým manželkám Ann a Madeleine za to, že mi během mých závodních let poskytovaly tak obrovskou podporu. Také bych chtěl poděkovat Bohu za své čtyři úspěšné syny Mika, Grahama, Phila a Rokiho, kteří mi zatím dali také šest vnoučat, naštěstí pět z nich jsou dívky. Bůh s vámi!“

Co ale «Speedy Readieho» viditelně potěšilo: Jeho úhlavní rival Giacomo Agostini se pravidelně ptá na stav těžce nemocného bývalého britského mistra světa, který byl ještě před třemi nebo čtyřmi lety hlavní osobností mnoha Classic-Bike-Events a dokonce v roce 2018 se na přání Wayne Gardnera plánoval zúčastnit závodní série «MotoGP Bike Legends» s motocyklem Suter MMX500 o objemu 580 ccm a 190 HP.

Při Grand Prix Silverstone 2019 pak Phil Read dokonce prohlásil, že by chtěl být prvním člověkem, který přeletí Lamanšský průliv v elektrické gyrokoptéře.

Listina vítězů Grand Prix

1. Giacomo Agostini 122 vítězných závodů
2. Valentino Rossi 115
3. Ángel Nieto 90
4. Marc Márquez 82
5. Rolf Biland 81
6. Mike Hailwood 76
7. Jorge Lorenzo 68
8. Mick Doohan a Dani Pedrosa, je 54
10. Phil Read 52

Mistrovské tituly Phila Reada

1963: 250 ccm - Yamaha
1965: 250 ccm - Yamaha
1967: 125 ccm - Yamaha
1967: 250 ccm - Yamaha
1970: 250 ccm - Yamaha
1973: 500 ccm - MV Agusta
1974: 500 ccm - MV Agusta
1979: TT Formula 1 - HondaLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama