Reklama

Harley-Davidson Pan America 1250: enduro ve dvou verzích

Konečně jsme se dočkali a první cestovní enduro od Harley-Davidson je tu! Ovšem, když už enduro, tak pořádné dělo, co se jen tak něčeho nezalekne. Vybavené slušnou technikou, zajímavou elektronikou a s jediným cílem, dovézt vás až na místo vašich snů.

Tedy upřímně, musím se přiznat, že když jsem vloni na jaře poprvé naživo viděla prototyp modelu Pan America, říkala jsem si, že to bude jen takový pokus o cestovní enduro, když zrovna tato kategorie Adventure motocyklů zažívá celosvětový boom. Ovšem to co oficiálně představili v HD, to je zcela mimo moje tehdejší domněnky. Pan America dostala hodně slušnou výbavu, motor a také podvozek, který zvládne i těžší terén.

1 Harley Davidson Pan America 1250 Special (3)1 Harley Davidson Pan America 1250 Special (5)1 Harley Davidson Pan America 1250 Special (9)

Novinka Pan America je vlastně absolutní nová se vším všudy, ať už svým unikátním designem, podle kterého ji poznáte na míle daleko, tak svým zcela novým motorem, netradičně řešeným rámem a podvozkem. Na výběr budete mít mezi dvěma verzemi, základní a vybavenější Special. U Harlejů jsme vždycky byli zvyklí, že jejich motorka byla poctivý kus železa, to se v případě Pan Americy mění. Základní verze má provozní hmotnost včetně náplní 245 kilogramů, Special o dalších 13 kilogramů více, s tím, že do hliníkové nádrže vám vejde 21,2 litrů paliva.

Z lehčí slitiny hliníku je také kyvná vidlice nebo třeba ráfky litých kol. Ty mají rozměry 19 palců vpředu a 17 vzadu a jsou obuta na pneumatikách Michelin Scorcher Adventure, která byla vyvinuta speciálně pro tento motocykl. Verzi Special můžete mít rovněž na bezdušových vyplétaných kolech a obutou na terénní pneumatice Micheli Anakee Wild.

1 Harley Davidson Pan America 1250 (3)1 Harley Davidson Pan America 1250 (6)1 Harley Davidson Pan America 1250 (9)

Snížit hmotnost se jim podařilo také díky tomu, že motor je nosnou jednotkou a na něm je připevněný přední, středový, ale také podsedlový rám. O tlumení se vám postará přední 47 mm USD vidlice Showa BFF, vzadu je centrálně umístěný tlumič s progresivním přepákováním Showa BFRC. Model Special má semiaktivní podvozek, který je ovládaný elektronicky. Přední i zadní zdvih má hodnotu 190 mm.

Sedlo si můžete jednoduše nastavit do dvou poloh, nižší je ve výšce 868 mm, vyšší 894 mm. Světlá výška je 210 mm, což je velmi slušná hodnota, pokud se budete s Pan Americou vydávat do terénu. O bezpečné zastavení se vám postará dva přední 320 mm kotouče brzděné čtyřpístkem, vzadu je jeden 280 mm kotouč. Brzdy budou v případě této novinky hrát důležitou roli, protože motocykl je poháněn zcela novým motorem Revolution Max.

Revolution Max je kapalinou chlazený dvouválcový motor s úhlem válců 60° a zdvihovým objemem 1250 ccm a s variabilním časováním ventilů VVT. Pyšní se výkonem 152 koní, maximálním točivým momentem 127 Nm, maximálními otáčkami 9500 a kompresním poměrem 13:1. Výrobce uvádí, že se zaměřil na chod motoru již od nízkých otáček, což by mělo znamenat plynulejší a hladší nástup točivého momentu bez cukání. Spojka je antihoppingová a převodová skříň má šest rychlostí.

Velmi kvalitní je také elektronická výbava Pan Ameriky, vlastně z pohledu firmy Harley-Davidson je to nejlépe a nejvíce vybavený model, který ve své nabídce nyní mají. Velké množství asistentů je řízeno víceosou inerciální měřící jednotkou, která spolupracuje s náklonovým ABS, s třístupňovou kontrolou trakce, s asistentem proti zvedání zadního, ale i předního. U verze Special komunikuje tato jednotka rovněž se semiaktivním podvozkem, u kterého si můžete zvolit mezi pěti přednastavenými režimy - Comfort, Balanced, Sport, Off-road Soft a Off-road Firm. Zajímavou technickou vychytávkou, kterou nabízí verze Special je funkce adaptivního řízení výšky ARH, kde se při zastavení motocykl automaticky sníží o 2,5 až 5 cm, aby se vám snáze vysedalo a nasedalo. Jakmile se rozjedete, automaticky se zase zvedne zpět.

1 Harley Davidson Pan America 1250 (2)1 Harley Davidson Pan America 1250 displej1 Harley Davidson Pan America 1250 Special (8)

Samostatnou kapitolou jsou jízdní režimy, základní model jich má šest, Special dokonce devět. Základní verze má tedy pět přednastavených režimů (Sport, Road, Rain, Off-road a Off-road Plus) a jeden volitelný uživatelem Custom A. Verze Special má navíc tři uživatelem volitelné režimy Custom B, Custom Off-road a Custom Off-road Plus. Kromě jízdních režimů si můžete nastavit čtyři motorové mapy - Sport, Road, Rain a Off-road a také reakci na plyn a úroveň brzdění motorem. Do výbavy rovněž dostanete asistent rozjezdu do kopce a tempomat.

Za zmínku rozhodně stojí 6,8palcový barevný dotykový TFT displej, který můžete ovládat i v rukavicích a co se mi velmi líbí, je možnost jeho natočení směrem k řidiči. Propojit jej můžete s vaším telefonem a na displeji si tak promítat navigaci, přijímat hovory, zprávy nebo si pouštět vaši oblíbenou muziku. Nad displejem se ční plexi štít, který je stavitelný ve čtyřech polohách v rozmezí 46 mm. Nastavuje se rukou pomocí páčky.

1 Harley Davidson Pan America 1250 Special (6)1 Harley Davidson Pan America 1250 Special (2)1 Harley Davidson Pan America 1250 (8)

Jak jsme již psali vybavenější verze Special má oproti základní verzi navíc světlomet s funkcí přisvěcování do zatáček a monitorování tlaku v pneumatikách. Do výbavy rovněž dostane vyhřívané rukojeti, tlumič řízení, hliníkový kryt motoru, padací rám a centrální stojan. Perfektní a ryze praktická záležitost je překlopný pedál zadní brzdy pro jízdu ve stupačkách, díky kterému se vám bude zadní brzda používat mnohem lépe. Na výběr budete mít ze čtyřech barevných variant oproti dvěma v základní verzi, která se bude prodávat za cenu od 15 815 eur, tedy přibližně 410 tisíc korun. Verze Special začně na částce 18 168 eur, což je zhruba 470 tisíc korun. Do prodejen by se měli dostat v průběhu června.

Pan America 1250

1 Harley Davidson Pan America 1250 (4)1 Harley Davidson Pan America 1250 (5)1 Harley Davidson Pan America 1250 (7)1 Harley Davidson Pan America 1250 (1)1 Harley Davidson Pan America 1250 (10)

Pan America 1250 Special

1 Harley Davidson Pan America 1250 Special (11)1 Harley Davidson Pan America 1250 Special (12)1 Harley Davidson Pan America 1250 Special (13)1 Harley Davidson Pan America 1250 Special (14)1 Harley Davidson Pan America 1250 Special (15)1 Harley Davidson Pan America 1250 Special (1)1 Harley Davidson Pan America 1250 Special (4)1 Harley Davidson Pan America 1250 Special (7)1 Harley Davidson Pan America 1250 Special (10)

Zdroj: Harley-DavidsonLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama