Reklama

BMW R nineT Gaston Rahier Tribute: česká přestavba

BMW R nineT Scrambler , poháněný dvouválcovým vzduchem chlazeným motorem boxer o objemu 1170 ccm, doslova láká k individualizaci a přestavbám. O jednu unikátní se postarala i česká dílna FSB Motor Works Brno v podání Jana Urbana a Ondřeje Hrůzy.

Již z názvu BMW Gaston Rahier Tribute je zřejmé, že se jedná o poctu nejen legendárnímu Gastonu Rahierovi, který vyhrál s BMW GS rallye Paris–Dakar v letech 1984 a 1985, ale také celému neuvěřitelně úspěšnému fenoménu řady GS. Ačkoliv motocyklů v tomto duchu vznikla celá řada, vždy byly postaveny na základu cestovního endura GS. Stvořit tak enduro ze zcela jiné kategorie motocyklu bylo velkou výzvou. Většina stavitelů replik vycházela designově z nejznámější podoby Rahierovy motorky z roku 1985. Aby došlo k odlišení, přestavba vychází z designu pozdějších motocyklů a varianty Playboy.

1 BMW R nineT Gaston Rahier Tribute (8)1 BMW R nineT Gaston Rahier Tribute (7)1 BMW R nineT Gaston Rahier Tribute (9)

Základním požadavkem bylo přestavět motocykl R nineT Scrambler tak, aby jej nikdo v novém kabátě nepoznal, přičemž bylo použito maximální množství původních originálních dílů. Všechny další komponenty, které byly na motorce použity, byly vybírány tak, aby byly co nejvíce identické a hranaté, což je typické pro období 80. let. Například přední blatník je originálem z BMW R 100 GS.

Za zmínku stojí také otevřené vzduchové filtry a číselné tabulky v zadní části motocyklu s číslovkou 100, která odkazuje nejen na startovní číslo 101 Gastona Rahiera, ale je i odkazem na stoleté výročí značky BMW Motorrad v příštím roce.

1 BMW R nineT Gaston Rahier Tribute (5)1 BMW R nineT Gaston Rahier Tribute (12)1 BMW R nineT Gaston Rahier Tribute (6)

Motocykl BMW Gaston Rahier Tribute není jen výstavním motocyklem, ale naopak je navržen a připraven pro skutečné používání a vytváření nekonečné radosti z jízdy – hlavně v terénu. V příštím roce bude k vidění u jednotlivých autorizovaných dealerů BMW Motorrad po celé České republice. Bude ale také poskytnut pro testy médiím a nebude chybět na různých výstavách.

Jak probíhala stavba motocyklu BMW R nineT Gaston Rahier Tribute? Nejprve došlo ke kompletnímu odstrojení motocyklu s tím, že zbyl pouze motor „levitující“ ve vzduchu. Podvozek byl výrazně zvýšen speciálním kitem Wunderlich na přední vidlici spolu s delším zadním tlumičem. Výsledkem je o 12 cm vyšší světlá výška oproti původnímu motocyklu, přičemž bylo nutné prodloužit i boční stojan. Dále bylo vyměněno přední kolo za větší 21“, oba ráfky jsou obuty do terénních pneumatik.

1 BMW R nineT Gaston Rahier Tribute (11)1 BMW R nineT Gaston Rahier Tribute (15)1 BMW R nineT Gaston Rahier Tribute (16)

Lakování rámu a dalších komponentů do pastelových barev probíhalo přesně podle předlohy. Cílem byl vzhled připomínající motocykl z roku 1986. Došlo také na důkladné „vyčištění“ celého prostoru za motorem, k novému umístění baterie, k úpravě podsedlového rámu a dalších dílů ve stylu 80. let. Ruční výrobu komponentů z kovu měl na starosti odborník Jan Urban. Jednalo se o zadní blatník, přední masku „Paris–Dakar“, ochranné kryty pod motor, boční tabulky na závodní čísla včetně jejich uchycení a zvětšení původní nádrže dle požadavků dakarské specifikace. Ručně bylo také vyrobeno sedlo společností Milita Seats, pod vedením Milana Pavliše.

Důležitým aspektem je samotný motor. Ten neprošel žádnou úpravou, jelikož základními požadavky byl bezproblémový provoz a splnění veškerých kritérií STK. Motocykl dostal unikátní výfukový systém RP Tuning. Jedná se o dvorního dodavatele zakázkových výfukových systémů pro projekty FSB Motor Works už po dobu 12 let. Doplněný je o novinku v podobě speciálního a vysoce odolného černého nástřiku a o lomený zadní tlumič ve stylu původních tlumičů pro BMW GS z 80. let.

O špičkové lakování motocyklu se postaralo Airbrush Studio v podání Petra Pokorného, doplněno bylo také o speciální grafiku od společnosti ProfiCut pod vedením Karla Vodáka. Závěrečné komponenty doladěné o CNC frézování dodala Strapina Racing.

1 BMW R nineT Gaston Rahier Tribute (1)1 BMW R nineT Gaston Rahier Tribute (2)1 BMW R nineT Gaston Rahier Tribute (4)1 BMW R nineT Gaston Rahier Tribute (3)1 BMW R nineT Gaston Rahier Tribute (10)1 BMW R nineT Gaston Rahier Tribute (13)1 BMW R nineT Gaston Rahier Tribute (14)1 BMW R nineT Gaston Rahier Tribute (17)1 BMW R nineT Gaston Rahier Tribute (18)

Zdroj: BMW MotorradLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama