Reklama

Yamaha R6 RACE: závodní nehomologovaný model Hlavní obrázek k článku: Yamaha R6 RACE: závodní nehomologovaný model

Motocykl Yamaha R6 byl poprvé představen již v roce 1999 a právem se řadí mezi špičkové závodní stroje. Model pro rok 2021 bude k dispozici výhradně v nehomologované verzi, vybavený špičkovými komponentami a také nejlepšími elektronickými asistenty.

Závodní motocykly značky Yamaha potkáváte nejen na vrcholových podnicích jako je MotoGP nebo Superbike, ale také na místních závodech nebo na běžném okruhovém ježdění. Své první vítězství zaznamenal model R6 už při svém druhém startu s Jamie Whithamem v sedle, to bylo na mistrovství světa FIM Supersport v roce 1999 v Donington Parku. A následně také dopomohl ke světovému titulu jezdcům, mezi které patří taková esa jako Jörg Teuchert, Cal Crutchlow, Chaz Davies, Sam Lowes, Lucas Mahias, Sandro Cortese a Randy Krummenacher. Letos se k tomuto seznamu přidal i Andrea Locatelli – po rekordní sezóně s R6, která se i nadále osvědčuje jako kvalitní volba pro šampionát WorldSSP.

1 Yamaha YZF R6 Race (16)1 Yamaha YZF R6 Race (17)1 Yamaha YZF R6 Race (11)

Homologovaný model R6 se pro příští rok neplánuje, protože Yamaha se zaměřuje na výrobu kvalitního okruhového stroje a proto je i standardní R6 RACE nyní k dispozici za cenu cílenou na účastníky okruhových dnů a na závodní jezdce ve třídě Supersport. Zákazníci se mohou sami rozhodnout, jak moc chtějí svůj motocykl upravit.

Model R6 RACE je poháněn lehkým kapalinou chlazeným čtyřválcovým motorem DOHC s objemem 599 ccm a s titanovými ventily. Hliníkový rám Deltabox je výsledkem roků závodního vývoje pro soutěž Grand Prix – má magneziový pomocný rám optimalizující rozložení hmotnosti, velmi kvalitní přední vidlice KYB i zadní centrální jednotku KYB, které přispívají k přesnému ovládání i v těch nejostřejších zatáčkách. Model má samozřejmě kontrolu trakce, jízdní režimy a ovládání ride-by-wire s Yamaha racing čipem pro maximální odezvu.

1 Yamaha YZF R6 Race (2)1 Yamaha YZF R6 Race (3)1 Yamaha YZF R6 Race (1)

Nehomologovaný model R6 RACE bude k dispozici u místních prodejců Yamaha od ledna 2021, kde k němu bude ještě představena speciální sada racingových doplňků R6 GYTR. Tu vyvinuli odborníci Genuine Yamaha Technology Racing (GYTR), kteří se zabývají návrhem příslušenství a do závodního světa přinášejí převratné špičkové technologie. V úzké spolupráci se závodními týmy a testovacími jezdci byla vyvinuta široká škála komponentů zvyšujících výkon pro každého, kdo si chce vylepšit svůj motocykl, konkrétní díly nebo i kompletní závodní sady Yamaha.

Sada GYTR posune model Yamaha R6 RACE na další úroveň, kdy je stroj připravený k seřazení na startovní rošt a má řadu funkcí zvyšujících výkon v exkluzivním a kompletním závodním provedení. Patří sem balíček GYTR Electronic s odlehčeným kabelovým svazkem a programovatelnou jednotkou ECU, takže motocykl lze nastavit na optimální výkon motoru. Blok žeber systému AIS (Air Intake System) umožní modelu R6 RACE využívat přítokový vzduch přímo z velkého přívodu vzduchu, čímž se ještě zvýší výkon motocyklu. A aby bylo zajištěno, že veškerý výkon je dobře řízen, byl vyvinut celotitanový závodní výfuk Titanium Akrapovic, který maximalizuje výkon motoru a výrazně snižuje celkovou hmotnost.

1 Yamaha YZF R6 Race (18)1 Yamaha YZF R6 Race (19)

Snadno namontovatelná závodní kapotáž WSS snižuje odpor a zlepšuje rychlost jízdy v přímém směru i ovladatelnost. Se zvýšením výkonu došlo i k vylepšení brzd trubicemi z nerezové oceli – cílem je dosáhnout přímé zpětné vazby a lepšího pocitu při zpomalení. Emulátor ABS GYTR umožní demontáž čerpadla ABS pro další snížení hmotnosti. Na motocyklu jsou namontovány další součásti vyžadované organizací FIM, jako je kryt páčky přední brzdy a ochrana zadního řetězového kola. Háky pro zadní paddockový stojan zvyšují efektivitu při demontáži zadního kola.

Sada GYTR vyvinutá pro model R6 RACE obsahuje následující závodní díly:

Sada závodní kapotáže GYTR
Výfukový systém Akrapovič
Sada ECU GYTR
Sada kabelových svazků GYTR
Vypínač GYTR
Kabel rozhraní GYTR
Sada zástrček GYTR AIS
Emulátor ABS GYTR
Bezklíčový uzávěr palivové nádrže GYTR
Polstrování sedla GYTR
Sada brzdových trubic z nerezové oceli vpředu i vzadu
Kryt páčky přední brzdy
Plně nastavitelná zadní závodní sada GYTR s volitelnou sadou pro obrácené řazení
Kryt zadního řetězového kola (žraločí ploutev)
Hnací řetězové kolo 14T se hodí pro řetěz 520
Zadní řetězové kolo, 45 – hodí se pro řetězy 520
Sada řetězových matic pro sadu 520
Úprava pro zlatý závodní řetěz DID 520
Háky pro zadní paddockový stojan
Paddockový stojan

Kromě všech funkcí sady GYTR je pro závodní nadšence k dispozici i řada dílů GYTR a Öhlins, aby si svůj model R6 RACE mohli ještě více přizpůsobit.

1 Yamaha YZF R6 Race (10)1 Yamaha YZF R6 Race (12)1 Yamaha YZF R6 Race (13)1 Yamaha YZF R6 Race (14)1 Yamaha YZF R6 Race (15)1 Yamaha YZF R6 Race (4)1 Yamaha YZF R6 Race (5)1 Yamaha YZF R6 Race (6)1 Yamaha YZF R6 Race (7)1 Yamaha YZF R6 Race (8)1 Yamaha YZF R6 Race (9)

Zdroj: YamahaLogin Přihlásit Registrace ›