Zůstane Marquez na vítězné vlně?

Jako lídr MS-MotoGP přijíždí na Masarykův okruh v Brně pětinásobný mistr světa královské kubatury Marc Márquez (Repsol Honda) a to s náskokem 58 bodů. Ten z dosavadních 9 závodů 5x vyhrál a 3x skončil druhý, když pouze v Texasu nebodoval, což je neuvěřitelná bilance.

Druhým v pořadí je před Brnem tovární pilot Ducati - loňský vítěz z Masarykova okruhu Andrea Dovizioso. Třetí je celkově Doviho stájový kolega a krajan Danilo Petrucci - ten ztrácí na Marqueze 64 bodů. O 84 bodů zpět je potom čtvrtý Alex Rins (Suzuki) a právě Rins by rád po dvou nulách v řadě (v Assenu a na Sachsenringu) opět bodoval. Top-5 kompletuje nejlepší pilot s motocyklem Yamaha Maverick Viňales se ztrátou 100 bodů na svého krajana. Až na 6. místo se už propadl 40-letý Valentino Rossi (Yamaha) a za ním následují Jack Miller (Ducati), nejlepší Rookie královské kubatury a objev letošní sezóny Fabio Quartararo (Yamaha). Top-10 pak kompletují Cal Crutchlow (Honda) a Pol Espargaro (KTM).

Brňák Karel Abraham by určitě rád na domácí trati přidal další mistrovské body ke svým dosavadním 3, nejraději za umístění v Top-10 (jako v roce 2012), což ale bude hodně těžké.

Místo zraněného Jorge Lorenza se v týmu Repsol Honda představí testovací jezdec HRC Stefan Bradl, v neděli ještě třetí na vytrvalecké 8-hodinovce v Suzuce.

Španěl Márquez odstartoval vloni v Brně z první řady (Pole Position získal 2018 Dovizioso před Rossim a Marquezem), v závodě ale prohrál o 0,368 sec s Doviziosem a s Jorge Lorenzem. Letos už vyhrál úřadující šampion a pětinásobný mistr světa 5 závodů Grand Prix.

V éře MotoGP - od roku 2002 - je Valentino Rossi nejúspěšnějším jezdcem v Brně se čtyřmi vítězstvími, ovšem to poslední zaznamenal v roce 2009, tedy před dlouhými 10 lety. Následují se dvěma výhrami motocykloví «důchodci» Casey Stoner a Dani Pedrosa, spolu s Marcem Márquezem a zraněným Jorge Lorenzo. A v Brně v kubatuře MotoGP vyhráli také Max Biaggi (v prvním roce závodění kubatury MotoGP v Brně), Sete Gibernau, Loris Capirossi, Cal Crutchlow a posledním vítězem na Masarykově okruhu je už zmiňovaný Andrea Dovizioso.

Jen připomínám: Místo zraněného Jorge Lorenza se v továrním týmu Repsol Honda představí s #6 Stefan Bradl. A s wild card pojede na Masarykově okruhu francouzský testovací pilot Suzuki Sylvain Guintoli.