WorldSBK - Aragón: V Evropě vlastně teprve začíná mistrovství světa Hlavní obrázek k článku: WorldSBK - Aragón: V Evropě vlastně teprve začíná mistrovství světa

Většina superbikového paddocku je názoru, že mistrovství světa začíná až prvním závodem v Evropě. Takže o víkendu vlastně začínáme, neboť na španělském okruhu se koná Pirelli Aragón Round.

Historie tohoto šampionátu není na okruhu MotorLand Aragón dlouhá, poprvé se zde jelo o mistrovské body v sezóně 2011 a prvním vítězem se stal Marco Melandri, tím zatím posledním Chaz Davies.

Nejúspěšnějším jezdcem v historii na tomto okruhu je šestinásobný vítěz Chaz Davies, dvakrát vyhráli Jonathan Rea, Marco Melandri a Tom Sykes. Právě Melandri má na svém kontě celkem 8 pódiových umístění z Aragónu - na strojích třech různých značek (Yamaha, BMW a Ducati). Jen o 1 méně pak získal Chaz Davies. Ze současných jezdců startovního pole stáli na aragónských stupních ještě Loris Baz (2x) a Leon Camier.

Jako lídr přijíždí k prvnímu evropskému závodu sezóny 2018 obhájce titulu britský tovární pilot Kawasaki Jonathan Rea s náskokem pouhých dvou bodů na Marca Melandriho s továrním motocyklem Ducati. Hodně překvapivé je zatím obsazení třetího místa, to zaujímá vedoucí jezdec soutěže «Independent Riders» lokalmatador Xavi Fores. Ten má ovšem k dispozici motocykl Ducati, který se moc neliší od strojů Melandriho a Daviese. Brit Davies je zatím čtvrtý, jeho krajan Alex Lowes s motocyklem Yamaha kompletuje Top-5.

Šestý je další jezdec s japonským motocyklem Yamaha, Michael vd Mark, a v továrním týmu PATA Yamaha netrpělivě čekají, kdy se podaří první vítězství za tři roky s novým motocyklem R1.

Mimochodem: Poslední vítězství jezdce s motocyklem Yamaha je z portugalského Portimaa z října 2011 zásluhou Marca Melandriho.

Až na sedmém místě se aktuálně nachází druhý tovární pilot Kawasaki Tom Sykes, za ním je potom Leon Camier s motocyklem Honda - ten pojede v Aragónu poprvé s elektronikou Magnetti Marelli, a Top-10 kompletují Loris Baz (BMW) a Rookie Toprak Razgatliouglu (Kawasaki).

Dvě «wild card» zde dostali úřadující evropský šampion STK 1000 Ital Ruben Rinaldi s třetím továrním motocyklem Ducati a dále Rus Vladimír Leonov, ten bude pilotovat ex-motocykl týmu Puccetti Racing Kawasaki Ninja ZX10RR, se kterým v minulosti závodili Leon Haslam nebo Sylvain Guintoli. 30-letý Vladimír Leonov z Doněcku tak bude prvním ruským jezdcem na startu šampionátu MS-Superbike v historii vůbec a pojede za tým SPB Racing.

Zraněného Ira Eugene Lavertyho v týmu Milwaukee Aprilia nahradí italský jezdec Davide Giugliano, který už s motocyklem Aprilia RSV4 Factory sezónu 2013 absolvoval, tehdy v týmu Althea.

Aragón by měl být přelomovým závodem v dalším pokračování závodění Čecha Ondřeje Ježka v šampionátu WorldSBK 2018. Ze čtyř závodních letošních jízd za italský tým Guandalini Yamaha dojel Ježek bez technických problémů pouze jeden! Do Aragónu slíbil týmový principál Mirco Guandalini totální nápravu co se týká techniky, speciálně elektroniky, kterou jeho tým absolutně zatím nemá «pod kontrolou»!

Pokud by totiž problémy i nadále přetrvávaly - doufejme že ne! - tak by to také mohl být poslední Ježkův letošní závodní víkend v šampionátu WorldSBK.

Stav WorldSBK po 4 závodech z 26: 1. Rea 69 bodů; 2. Melandri 67; 3. Fores 60; 4. Davies 57; 5. A. Lowes 48; 6. van der Mark 45 7. Sykes 4332; 8. Camier 42; 9. Baz 21; 10. Razgatliouglu 18; 11. Laverty 16; 12. Torres 14; 13. Mercado 13; 14. Ramos 12; 15. Savadori 11; 16. Gagne 9; 17. Jacobsen 8; 18. Hernandez 5; 19. Ježek 1.

Stav soutěže «Independent Riders»: 1. Fores 60 bodů; 2. Razgatliouglu 18; 3. Mercado 13; 4. Ramos 12; 5. Jacobsen 8; 6. Hernandez 5; 7. Ježek 1.Login Přihlásit Registrace ›

Reklama