Vloni double týmu Repsol na podiu, potvrdí Lorenzo Mugello?

Na okruhu «Circuit de Barcelona-Catalunya» se od 15. do 17. června se koná v Barceloně «Gran Premi Monster Energy de Catalunya».

Marc Márquez přijíždí přes svůj pád v Mugellu jako lídr šampionátu ke své domácí Grand Prix do Barcelony. Hned za pilotem továrního týmu Repsol-Honda je druhý Valentino Rossi, který ztrácí 23 bodů. Na třetím místě v šampionátu je se ztrátou 28 bodů na svého krajana Maverick Viňales. Po svém suverénním vítězství v Mugellu bude chtít svou současnou formu potvrdit v Barceloně lokalmatador a tovární pilot Ducati Jorge Lorenzo.

O napínavosti letošního šampionátu hovoří pohled do tabulky MS, po šesti odjetých závodech dělí jezdce na třetím až sedmém místě pouhých 7 bodů. A mezi druhým Rossim a osmým Crutchlowem je bodový rozdíl jednoho druhého místa v závodě Grand Prix.

Vloni v Barceloně vyhrál Andrea Dovizioso (Ducati), za ním skončili oba jezdci týmu Repsol Honda (Marquez a Pedrosa) a čtvrtý se umístil suverénní vítěz posledního závodu v Mugellu Jorge Lorenzo.

Tým Angel Nieto Racing (Alvaro Bautista a Karel Abraham) nastoupí v závodě GP Katalánska s novým hlavním sponzorem, který je velkoobchod s masem a uzeninami Comapa.

S třetím továrním motocyklem Suzuki se s wild card představí v Montmeló testovací pilot této továrny Francouz Sylvain Guintoli. Druhým jezdcem s wild card bude Fin Mika Kallio.

Vzhledem k novému povrchu tratě, který nabízí větší grip, se zde 23. května konaly privátní testy, kdy nejrychlejším jezdcem byl nakonec tovární pilot Yamahy Maverick Viňales. Ten zajel své nejrychlejší kolo za 1.38.974, druhý skončil jeho značkový kolega Johann Zarco a třetím byl Jorge Lorenzo s Ducati. Nejlepším pilotem s motocyklem Honda byl na čtvrtém místě Cal Crutchlow, Top-5 doplnil Andrea Dovizioso s Ducati.

Michelin připravil čtyři různé přední směsi pneumatik a čtyři zadní. Pro závodní víkend GP Katalánska byly vybrány tři.

Jinak na tomto okruhu vyhrál ze současných jezdců Valentino Rossi v královské kubatuře celkem 7x, naposled v roce 2016. Jorge Lorenzo 4x (naposled 2015), Marc Marquez (2014) a Dani Pedrosa (2008) jednou, stejně jako Andrea Dovizioso (2017).