Vítězem v Assenu dnes Rea, Abraham nedojel

Vítězem sedmého letošního závodu WorldSBK se na kultovním okruhu Circuit van Drenthe stal lídr šampionátu a mistr světa Jonathan Rea, český jezdec Karel Abraham po technických problémech závod nedokončil.

Tovární jezdec Kawasaki Jonathan Rea vyhrál všechny čtyři poslední závody na okruhu TT Dutch a bylo to dnes už jeho osmé vítězství na této trati vůbec. Tím samozřejmě britský jezdec zvýšil svůj náskok v tabulce mistrovství světa o dalších 5 bodů, neboť za ním dojel jako druhý jeho krajan Chaz Davies (Ducati). Tuto dvojici na stupních vítězů doplnil poprvé v kariéře ex-mistr světa Nicky Hayden s Hondou.

V souboji vedoucího kvinteta nejdříve spadl Tom Sykes, a později i přemotivovaný lokalmatador Michael vd Mark.

Čtvrté místo obsadil a pro továrnu MV Agusta vyjel nejlepší umístění v historii superbikového šampionátu Leon Camier, Top-5 pak dokompletoval nejlepší pilot s BMW Jordi Torres.

Stále lépe a lépe si v šampionátu vede Rookie Lorenzo Savadori s Aprilií, ten byl odmávnut na P6. Následovali Markus Reiterberger (BMW), Alex Lowes (Yamaha), Román Ramos (Kawasaki) a náhradník za Barriera, Lucas Mahias (Kawasaki).

Joshua Brookes - týmový kolega Karla Abrahama - obsadil P11, Alex de Angelis skončil 12., a body si připsali ještě Xavi Fores (startující z boxové uličky), Matteo Baiocco a wild card pilot Matthieu Lussiana.

Zatímco Josh Hook obsadil P16, tak náhradník za Imre Totha dojel jako poslední na P17.

Náš Karel Abraham splnil 107% limit dnes ráno v FP3, ovšem v SP1 kvůli technickým problémům neobjel ani jedno měřené kolo a v závodě po dvou mechanických problémech závod musel vzdát, když jezdil za Lussianou - do závodu odstartoval z poslední pozice na startovním roštu. Už od pátku se ale jeho tým potýkal s problémy s elektronikou (za mokra), ale ty se podařilo odstranit, ovšem do SP1 nevyjel kvůli přenastavení motorky na suché podmínky. V závodě ho potom pronásledovala porucha klouzající spojky...!

Tři jezdci nesplnili limit 107% a do závodu nenastoupili: Peter Sebestyen (Toth Yamaha), Dominic Schmitter (Grillini Kawasaki) a Saeed Al Sulaiti (Pedercini Kawasaki). Pokud se jim podaří v zítřejším warm upu být ve 107% nejrychlejšího času, tak se mohou ale zúčastnit druhého závodu.

Průběh závodu

Zatímco TT Circuit se ještě v pátek nacházel pod vodou, tak první závod World SBK se už jel na suchu, sice za nepříjemného větru - ostatně v Nizozemí jako nedílné součásti počasí - ale před zaplněnými tribunami.

Okamžitě po startu se na špici objevili oba tovární jezdci Kawasaki Tom Sykes a Jonathan Rea, za nimi následovali Chaz Davies, Sylvain Guintoli, Michael van der Mark a Nicky Hayden. Zatímco francouzský mistr světa 2014 havaroval v 6. kole, tak na čele bojovala pětice ve velmi dramatickém závodě.

Chaz Davies atakoval jako první, ale nedokázal se od soupeřů vzdálit. Velmi aktivně si v této fázi závodu počínal lokalmatador Michael van der Mark, který byl samozřejmě podporován frenetickým publikem. Ale přes Daviese už jeho cesta dále nevedla.

Sykes ukončil svůj závod v L11, když byl v cílové šikaně dlouhý na brzdy a skončil v kačírku. Potom následoval několik kol trvající a hodně napínavý souboj kvarteta ve složení Davies, Rea, van der Mark a Hayden.

Dvě kola před koncem havaroval mladý Nizozemec v cílové zatáčce a závod se pro něho skončil. Rea si potom přijel pro suverénní vítězství, čtvrté v řadě a na tomto okruhu celkově osmé, čímž se stal v historii WorldSBK teprve druhým jezdcem, který dokázal vyhrát na jakékoliv světové trati 8 závodů! Lepší je pouze Carl Fogarty, který rovněž v Assenu vyhrál 12x.

Zatímco vítězný Jonathan Rea okomentoval dnešní závod lakonicky jako typický assenský závod, tak druhý v cíli Chaz Davies si postěžoval na problémy s pneumatikami v posledních 5 kolech. Třetí v cíli Nicky Hayden byl po svém prvním pódiu naopak hodně spokojený, stejně jako čtvrtý Leon Camier, který se zasloužil o nejlepší umístění MV Agusty vůbec.

MOTUL FIM Superbike World Championship 2016 Prosecco DOC Round, Circuit Assen, závod 1

01- Jonathan Rea – Kawasaki Racing Team – Kawasaki ZX-10R – 21 kol za 34'12.542 = 167,293 km/h