Vítězem TT kubatury SBK Michael Dunlop

Své 12. vítězství na Tourist Trophy si dnes vyjel Michael Dunlop (BMW), když vyhrál závod Superbike, přičemž zajel traťový rekord pod hranici 17 minut. Za ním se umístili Hutchinson (BMW) a McGuinness (Honda), Kamil Holán obsadil P35.

Po napínavém tréninkovém týdnu, kdy šly časy razantně dolů, o což se postarali především Michael Dunlop a Ian Hutchinson, se na ulici Glencrutchery Road před Douglasem postavilo celkem 77 jezdců, aby otevřeli letošní ročník Tourist Trophy na ostrově Man.

Přesně ve 12.00 hod. se jako první vydal na trať dlouhou 360 kilometrů 23násobný vítěz Tourist-Trophy John McGuinness se svým motocyklem Honda CBR1000RR Fireblade. S 10 sekundovou ztrátou následovali Bruce Anstey s motocyklem Honda RC213V-S a dále James Hillier na své Kawasaki ZX-10R.

Jako čtvrtý vyrazil na trať jeden z velkých favoritů, Ian Hutchinson (BMW). Za Peterem Hickmanem (Kawasaki) následoval Michael Dunlop (BMW), který včera časem 17.03,156 zajel nejrychlejší čas kubatury Superbike.

Na prvním mezičase vedl Mickey D o 2 sekundy před Hutchym, Hillier ztrácel další 2,4 sec. Následovali Michael Rutter (BMW), Dean Harrison (Kawasaki) a John McGuinness, jenž už ztrácel 7 skeund.

Conor Cummins, na prvním poločase na P7, a dvojnásobný vítěz TT Cameron Donald museli vzdát během prvního kola a rovněž Ian Lougher zajel se svým motocyklem Suter MMX 500 TT hned po prvních 60 kilometrech do svého boxu.

Hutchinson vylepšil oficiální rekord na 1 kolo na 17.02,093, aby ho vzápětí ztratil ve prospěch Michaela Dunlopa. 27letý Severní Ir - přes pevný start! - zajel Mountain Course jako první pod 17 minut. Nový rekord má tedy hodnotu 16.58,439 (průměr 214,647 km/h).

Po prvním kole bylo následující pořadí: Dunlop o 3,653 sec před Hutchinsonem a 19,587 sec před Harrisonem. Za Hillierem byl McGuinness s obrovskou ztrátou 23,814. P23 patřilo Kamilu Holánovi za čas 18:10.267.

Ačkoliv po prvních dvou kolech musel Dunlop do depa dotankovat a vyměnit pneumatiky, tak časem 16.58,254 byl mladší syn Roberta Dunlopa rychlejší o 7,556 sekundy před Hutchinsonem (Tyco BMW), když třetí Harrison ztrácel 38 sekund. Holán se trochu propadl a byl klasifikován na P25, když toto kolo zajel za 18:15.187.

V poločase narostl náskok Dunlopa na 17,334 sekundy, třetí jel McGuinness (+48,160 sec.) a následovali Harrison, Hickman, Rutter, David Johnson, Gary Johnson, Lee Johnston a Anstey - což bylo složení Top-10. To už musel odstavit svůj motocykl Yamaha William Dunlop do svého boxu. Kamil Holán zaznamenal čas 19:26.030 a byl tak aktuálně na P28.

Po dvou třetinách se na pořadí v Top-6 nic nezměnilo, pouze McGuinness se přiblížil Hutchinsonovi. Oba dva Johnsonové si vyměnili pozice, Anstey si o jedno místo polepšil. Holán byl průběžně na P29, když zaznamenal tentokrát čas 18:34.523.

Do posledního kola vjížděl Dunlop s uklidňujícím náskokem 22,400 sekundy, McGuinness ztratil opět trochu ze svého náskoku a tak se nacházel za Hutchinsonem o dalších 30 sekund. Holán si časem 19:42.190 pohoršil na P31.

Za frenetického jásotu fanoušků vyhrál Michael Dunlop s motocyklem Hawk BMW suverénně první letošní závod na Tourist Trophy. Ian Hutchinson (Tyco BMW) se musel spokojit s druhým místem a John McGuinness při svém 20. roce závodění na ostrově Man si připsal další pódiové umístění na své komto.

Pro Dunlopa je už jeho dvanácté vítězství na Tourist Trophy. V historické tabulce je tak na P5, před ním jsou jeho strýc Joey Dunlop (26 vítězných závodů), McGuinness (23), Dave Molyneux (17) a Mike Hailwood (14).