Reklama

Valentino Rossi a zajímavá čísla jeho kariéry Hlavní obrázek k článku: Valentino Rossi a zajímavá čísla jeho kariéry

Jistě, Španěl Marc Marquez je sice bezkonkurenčním současným králem motocyklového seriálu MotoGP, ale «jedničkou» u fanoušků stále zůstává Ital Valentino Rossi, tedy populární «The Doctor».

A tak se podívejme na několik zajímavostí, které také jeho skvělou kariéru provázejí:

* Při Grand Prix Velké Británie 2015 vyhrál Valentino Rossi poprvé na okruhu Silverstone. Tak si mohl tento Ital připsat na své statistické konto další okruh, kde dokázal vyhrát.

* Po jeho vítězství v Silverstone zůstalo pouze pět «bílých míst» na mapě, kde ještě Rossi ještě nedokázal vyhrát závod MotoGP: americký Austin, španělský Aragón, argentinský Termas de Río Hondo, rakouský Spielberg - Red Bull Ring a thajský Buriram - Chang International Circuit.

* Okruh v Silverstone se tak stal 23. různou tratí, kde už stál tento Ital na nejvyšším stupni na pódiu. Kromě okruhů v aktuálním kalendáři 2019 k nim patří ještě tyto okruhy: Donington, Estoril, Laguna Seca, Rio, Shanghai, Suzuka a Welkom.

* Pokud k tomu připočítáme ještě okruhy z kubatur 250 ccm a 125 ccm, tak je to dohromady celkem 29 různých okruhů GP, neboť k nim patří ještě tyto tratě: Buenos Aires, Imola, Nürburgring, Paul Ricard, Sentul a Shah Alam.

* Dalšími okruhy, kde sice Rossi závodil, ale nevyhrál (napříč kubaturami) jsou: A1-Ring (2 x 125 ccm), Eastern Creek (1 x 125 ccm), Istanbul (3 x MotoGP), Jarama (1 x 250 ccm) a Johor (1 x 250 ccm).

* Dva nejúspěšnější okruhy, na kterých byl Rossi odmávnut jako vítěz nejvíce krát, jsou Assen a Mugello. V Assenu vyhrál osmkrát, v Mugellu sedmkrát. Pokud k tomu připočítáme ještě úspěchy v malých kubaturách GP, tak stál Rossi celkem desetkrát úplně nahoře v Assenu, devětkrát pak v Mugellu a v Barceloně.

* Své první vítězství - z celkového počtu 115 - získal Valentino Rossi v Brně 18. srpna 1996, to zatím poslední v Assenu 25. června 2017.

* Valentino Rossi je sedmým nejstarším vítězem závodu «premier class», když v Assenu 2017 vyhrál ve věku 38 let a 129 dnů. Před ním jsou Fergus Anderson (44 let a 237 dní), Jack Findlay (42 let + 85 dnů), Les Graham (41 let + 21 dnů), Jack Ahearn (39 let + 327 dnů) a František Šťastný (38 let + 247 dnů).

* «The Doctor» je prvním jezdcem, který svůj první závod vyhrál už před 20 lety. Mezi jeho prvním vítězstvím v Brně 1996 a tím zatím posledním v Assenu 2017 uplynulo celkem 20 let a 311 dní.

* V «premier class» uplynulo od jeho prvního a zatím posledního vítězství 16 let a 351 dní.Login Přihlásit Registrace ›

Reklama