V Lightweight TT Lintin podruhé v řadě

V kubatuře Bennetts Lightweight TT letos chyběly na startu Tourist Trophy na Isle of Man současné největší hvězdy Road Racingu, takže šance na úspěch se v tomto závodě chopili zbývající jezdci, kteří jinak stojí na TT ve stínu největších Star.

Ve startovní listině Lightweight TT 2016 jsme tak nezaznamenali tyto jezdce: Ian Hutchinson, Michael Dunlop, Dean Harrison, Bruce Anstey, Conor Cummins, John McGuinness a zájem o start neprojevil ani Dean Harrison, vítěz Lightweight 2014.

Vítězem dnešního závodu kubatury Bennetts Lightweight TT se stal, stejně jako vloni, Ivan Lintin. Od doby, kdy byla kubatura Lightweight nově zařazena do programu TT se ještě žádnému jezdci nepodařilo zopakovat své vítězství v následujícím roce. A i druhé místo patřilo stejnému jezdci jako v roce 2015, tedy Jamesi Hillierovi. Tuto dvojici na pódiových stupních doplnil v Top-3 Martin Jessopp.

Boj o poslední volné pódiové umístění byl velmi dramatický, pozice se několikrát měnily, nakonec skončil Martin Jessopp o 2 sekundy před Garym Johnsonem, Ital Stefano Bonetti se musel s motocyklem Paton spokojit s P5.

Skvělý výkon předvedla Maria Costello. Jediná Amazonka ve startovním poli se zlepšovala kolo po kole a na konci závodu byla odmávnuta v cíli na P12, jen o 0,65 sekundy za Čechem Michalem Dokoupilem.

Průběh závodu

Dokoupil odstartoval do závodu jako 20., a po prvním mezičase v Glen Helen byl na P17. Úsekem Ballaugh projel český jezdec na stejné pozici. V Ramsey mu patřila P16, přičemž na Marii Costello (15.) ztrácel pouhých 1.209 sekundy. V Bungalowu jsme našeho jezdce zaregistrovali na P15, Costello (14.) byla před ním o 3.710 sec. V úseku Cronk-ny-Mona byl klasifikován na P16.

Po 1. kole vedl James Hillier časem 19:02.714, se ztrátou 2.110 sec. jel jako druhý Ivan Lintin, o dalších 23.219 byl třetí Gary Johnson. Našeho Dokoupila jsme po 1. kole - po prvních 60 kilometrech - zaznamenali na P16.

Po polovině závodu - tedy po 2 kolech (120 odjetých km) bylo následující pořadí: Do čela se dostal Lintin, za ním o pouhých 1.443 sec. následoval Hillier a o dalších 48.388 jel třetí Gary Johnson. V Top-10 následovali Jessopp, Bonetti, Cooper, Coward, Russell, Hodson a Stephenson....Dokoupil byl 16., na Marii Costello (15.) ztrácel český jezdec 3.268 sec.

Na prvním úseku 3. kola - Glen Helen - byl ale Dokoupil až na P19. (po nepříliš podařené zastávce v boxu), na dalším - Ballaugh - pak už 17. V Ramsey mu patřila P16, v Bungalowu P15.

Po 3. kolech vedl Ivan Lintin o 11.005 sec. před Hillierem a Jessoppem. Následovali Johnson, Bonetti, Cooper, Coward, Stephenson, Gunnarson a Cowton....15. Dokoupil se ztrátou pouhých 1.008 sec. za Moffittem a o 1.498 sec. za Harrisonem.

V 1. úseku posledního kola - tedy Glen Helen - byl Dokoupil na P13., když jak Moffitt, tak i Harrison byli už za ním. Na P12 (Furber) mu chybělo 7.331 sec., na P11 Marii Costellu dalších 7.862 sec. Pak ale začal český jezdec Dokoupil finišovat, otázkou ovšem bylo, zda se mu podaří tento náskok do konce 4. kola vymazat: Na Furbera to bylo pouhých 5.320 sec. a na Costellu pak ještě dalších 5.601 sec. Úsek Bungalow zaznamenal Dokoupila (12.) už před Furberem, a pouhých 5.392 za Marií Costellou. V Cronk-ny-Mona byla ztráta našeho pilota na britskou jezdkyni nepatrných 2.660 sec.

Vítězem se stal Ivan Lintin (Kawasaki) s náskokem 12.472 před Jamesem Hillierem (Kawasaki) a Martinem Jessoppem (Kawasaki). Čtvrtý dojel Gary Johnson (WK Bikes 650i), Top-5 dokompletoval Stefano Bonetti (paton s1), v elitní desítce se dále umístili Daniel Cooper (Kawasaki), James Coward (Kawasaki), Colin Stephenson (Suzuki), Bjorn Gunnarson (Kawasaki) a James Cowton (Kawasaki). Michal Dokoupil (Kawasaki) si přijel pro své druhé nejlepší umístění na Tourist Trophy vůbec, když byl odmávnut na P11 - předjel nakonec Costellu - lépe se umístil ve stejné kubatuře pouze v sezóně 2014 na P10 a na své letošní závodění na Tourist Trophy může být opravdu hrdý!