V Buriramu začíná i Asia Talent Cup 2017

Do čtvrtého ročníku vstupuje na okruhu Chang International Circuit v Buriramu závodní seriál pro mladé motocyklové talenty z Asie. První dvojzávod se koná v rámci Motul Thai Round.

Je vypsán pro talenty z Asie a Oceánie a jezdci mají k dispozici jednotné motocykly Honda NSF250R.

Letošního ročníku se zúčastní celkem 22 teenagerů ze sedmi států (Malajsie, Japonska, Indonésie, Turecka, Filipín, Austrálie a Thajska).

Z tohoto šampionátu budou letos vítězové prvních dvou ročníků Asia Talent Cupu Kaito Toba (vítěz prvního ročníku 2014) a Ayumu Sasaki (vítěz 2015) startovat jako stabilní jezdci v MS-Moto3. Kromě těchto dvou jmenovaných Japonců Kaita Toby (Honda Team Asia) a Ayumu Sasakiho (KBS SIC Racing) pojedou v MS-Moto3 z bývalých účastníků Asia Talent Cupu ještě Adam Norrodin (KBS SIC Racing) z Malajsie a Nakarin Atiratphuvapat (Honda Team Asia) z Thajska.

Nejlepší účastníci tohoto seriálu pak pravidelně startují v šampionátu CEV-MSJ Moto3 za Asia Talent Team. Letošní ročník má nového titulárního sponzora, firmu IDEMITSU, která je zároveň sponzorem IDEMITSU Honda Team Asia v MS-Moto2, kde letos závodí Takaaki Nakagami a Rookie Khairul Idham Pawi.

Ale vraťme se aspoň telegraficky k loňskému ročníku: Loňské finále bylo velmi napínavé: Před finálovým víkendem v Sepangu - v rámci GP Malajsie - vedl Japonec Ai Ogura se 160 body, druhý byl Thajec Somkiat Chantra (153), třetí Japonec Ryusei Yamanaka (144), čtvrtý Indonésan Andi Izdihar (142) a ještě Top-5 uzavírající jeho krajan Gerry Salim (136) měl šanci na titul šampiona 2016.

Zde je třeba připomenout jednu podstatnou věc: Jak Ogura, tak Chantra, byli předběžně nahlášeni manažerem Tady Okadou za tým Honda Racing Asia do šampionátu MS-Moto3 na rok 2017. A nejlepší jezdci tohoto seriálu nejen závodí v Red Bull Rookies Cupu, ale také v MSJ, tedy bývalém šampionátu CEV.

Indonésan Andi Izdihar - čtvrtý v celkovém pořadí před finále v Sepangu - si časem 2:29.231 zajistil Pole-Position do posledních dvou závodů, za ním skončil vedoucí jezdec průběžné klasifikace Ai Ogura (+ 0.609) a první řadu dokompletoval Gerry Salim (+ 0.672). Druhou řadu gridu pak vytvořili Yuki Kunii (+ 0.850), Somkiat Chantra (+ + 1.383) a Ryusei Yamanaka (+ 1.784).

Poleman Andi Izdihar vyhrál první - sobotní - závod v Sepangu, a bylo to jeho třetí sezonní vítězství. Na stupních vítězů indonéského jezdce doplnili dva Japonci, Kazuki Masaki a Yuki Kunii. Lídr šampionátu Ai Ogura po špatném startu obsadil P4, zatímco Oncu a Chantra havarovali v boji o vítězství.

Před nedělním finále tak vedl Ogura se 173 body, druhý byl Izdihar (167), třetí Yamanaka (154), a čtvrtý Chantra (153).

Dramatické nedělní finále ale vše obrátilo doslova na ruby: Thajský jezdec Somkiat Chantra vyhrál nejen tento závod, ale stal se i celkovým vítězem Shell Advance Asia Talent Cupu 2016. Na mokré trati ho na stupních vítězů doplnili dva turečtí bratři Can Öncü a Deniz Öncü.

Hned v prvním kole měl crash Yuki Kunii, a na čele se vytvořila vedoucí skupina ve složení Andi Izdihar, Ai Ogura a Kazuki Masaki. V L4 nejdříve havaroval Masaki a chvíli po něm také Ogura. Vše tak hrálo do karet Izdiharovi, toho ale opustilo štěstí a závod rovněž nedokončil kvůli havárii 2 kola před koncem - jezdil ve skupině bojující o P3 - P6, když mu stačilo dojet do Top-5. Situace využil Thajec Chantra a stal se šampionem 2016. Za ním byli odmávnuti Can Öncü a Deniz Öncü a dále Ryusei Yamanaka a Shogo Kawasaki.

Somkiat Chantra tak vyhrál nejen finálový závod, ale i získal titul šampiona, ačkoliv do nedělního finále nastupoval až z P4.

Nejlepší tři v pořadí poháru tak byli Thajec Somkiat Chantra se 178 body, druhý skončil Japonec Ai Ogura (173) a třetí Andi Izdihar z Indonésie (167).

Bylo by ovšem dobré zmínit se o dvou bývalých skvělých pilotech, kteří tento šampionát řídí: Ředitelem je Španěl Alberto Puig, Japonec Hiroshi Aoyama je potom Ridding Coachem.