Tourist Trophy 2019: Senior TT vyhrál Dean Harrison

Vítězem nejprestižnějšího závodu Tourist Trophy 2019 na Isle of Man se v kubatuře Senior TT stal suverenním způsobem Dean Harrison (Kawasaki). Druhý se umístil o 53.620 sekundy zpět Peter Hickmann (BMW) a stupně vítězů dokompletoval lokalmatador Conor Cummins (Honda) se ztrátou 58.879 sec.

Top-6 dále dokompletovali Michael Dunlop (BMW) jako čtvrtý, James Hillier (Kawasaki) na místě 5. a Davey Todd (BMW) jako šestý. V Top-10 dokončili tento nejtěžší závod na světě ještě Michael Rutter (Honda), Jamie Coward (Yamaha), Brian McCormack (BMW) a Dominic Herbertson (Kawasaki).

Start závod na 364,35 km na okruhu Sneafell Mountain Course byl o hodinu posunut dopředu, kvůli předpovědi počasí, a odstartován v 11.00 hod. SEČ.

Zatímco jeden ze spolu favoritů Hillier ztratil už na prvním úseku 15 sekund, tak Hickman a Harrison převzali hned od samého začátku královské žezlo. Před prvním stoupáním na Mountain Mile vedl Hickman o 0,118 sekundy před Harrisonem. Dunlop jel jako čtvrtý, když na P3 byl průběžně Conor Cummins (Honda), když ztrácel na vedoucí dvojici 11 sekund.

Hickman a Harrison jeli svůj vlastní závod, Harrison absolvoval své 1. kolo za 16:53,704 min. a Hickman byl ještě o 2,209 sek. rychlejší. 16 sekund za nimi byl velký souboj o 3. místo mezi Cumminsem a Dunlopem, Cummins měl náskok 0,824 sekundy. John McGuinness musel svůj 99. závod TT předčasně vzdát, jeho Norton nepřežil ani jedno kolo.

Ve 2. kole se podařilo Hickmanovi získat na Harrisona menší náskok a před prvním tankováním vedl o 8,067 sekundy. Dunlop ztrácel stále více a více na Cumminse, takže to vypadalo na další zklamání pro 30-letého Severního Ira. Davey Todd (Penz13-BMW) se prosadil před Michaela Ruttera (Honda) na 5. místo.

V poločase se zdálo, že pořadí v Top-10 už zůstane neměnné: Vedl Hickman před Harrisonem (+13,486 sec.), další pořadí bylo následující Cummins (+40,726 sec.), Dunlop (+56,556 sec.), Todd (+1:42,635 min.), Rutter (+1:49,762 min.), Hillier (+1:57,284 min.), Brian McCormack (+2:10,829 min.), Jamie Coward (+2:13,419 min.) a Gary Johnson (2:22,960 min.).

Při své teprve druhé účasti na TT jel skvěle mladý Brit Davey Todd s motocyklem Penz13-BMW a hájil své umístění v Top-5.

Po druhé zastávce v boxech se už začalo ukazovat, že Hickman má opravdové technické problémy. Od místa startu a cíle až k úseku Ramsey místo 17 sekundového náskoku měl 8 sekundy ztráty. A na konci 5. kola už tato ztráta činila 18,386 sekundy. Přesto 5-násobný vítěz TT hájil úspěšně své druhé místo proti Cumminsovi a Dunlopovi. Mezitím se Hillier dostal na 5. místo, za ním následovali Todd, Rutter, Coward a McCormack.

V posledním kole už Harrison neriskoval a závěrečných 60,725 kilometrů pouze kontroloval svůj náskok a vyhrál svůj první závod Senior-TT s náskokem 53,062 sekundy. Hickman hájil své druhé místo zuby nehty proti lokalmatadorovi Cumminsovi, který sice snižoval každým kilometrem jeho náskok, ale v cíli mu chybělo 5,817 sekundy. Dunlop se musel spokojit s čtvrtým místem, za ním se v Top-6 ještě umístili Hillier a Todd.