Thriller Moto3 vyhrál Pawi, 9. Kornfeil, 24. Hanika

Argentinský thriller kubatury Moto3 vyhrál teprve při svém třetím závodě Grand Prix Khairul Idham Pawi z Malajsie s náskokem 26.170 sec., což je v této kubatuře neuvěřitelné. Výborný taktický výkon předvedl náš Jakub Kornfeil a dojel si za umístění v Top-10 pro důležitých 7 mistrovských bodů, druhý náš zástupce Karel Hanika obsadil P24.

Postavení na startovním roštu bylo po kvalifikačních výsledcích trochu pozměněno, neboť Khairul Idham Pawi, Philipp Öttl, Bo Bendsneyder, Stefano Valtulini a Karel Hanika byli potrestáni posunutím na startovním roštu o 3 místa dozadu, když jeli v sobotu pomalu v ideální stopě. V Hanikově případě to tedy znamenalo předposlední místo na gridu, naopak Jakub Kornfeil si polepšil, díky Öttlovi. Závod samotný byl vyhlášen jako „Wet Race“.

Hned od začátku ujel všem „potrestaný“ Pawi a svůj náskok neustále zvyšoval. Ačkoliv si skoro všichni mysleli, že má obuté „mokré“, tak opak byl pravdou a malajský jezdec týmu Tadyho Okady prostě jel pryč, jak kdyby žádné mokro vůbec neexistovalo. Nakonec měl v cíli náskok na druhého jezdce v cíli neuvěřitelných 26.170 sec, což je v novodobé historii „Lightweight“ samozřejmě rekordem.

O druhé místo bojoval hodně překvapivě Pawiho krajan a Kornfeilův týmový kolega Adam Norrodin se Španělem Jorge Navarrem a když už se zdálo, že Malajsie bude dokonce slavit double, tak v posledním esíčku jezdec týmu Drive M7 SIC dostal highsidera a nakonec svůj motocykl do cíle dotlačil na P11, tedy ještě v bodech.

Třetí místo tak doslova spadlo do klínu Bradovi Binderovi s KTM, ten má ze dvou odjetých závodů na svém kontě dvě pódia a je tak samozřejmě na čele šampionátu Moto3.

Pro své nejlepší umístění v MS si dojel čtvrtý Andrea Locatelli (s mistrem světa Robertem Locatellim není vůbec příbuzný a je to pouze shoda jmen). Top-5 dokompletoval mladý Španěl Joan Mir.

Ve druhé polovině elitní desítky se umístili Hiroki Ono, John McPhee s motocyklem Peugeot, Jorge Martin s bikem Mahindra, náš Jakub Kornfeil a vítěz z Kataru Niccolo Antonelli.

Druhý český jezdec v této kubatuře Karel Hanika bojoval okolo Top-25, nakonec byl v cíli odmávnut na P24.

Pouze Livio Loi, který vloni senzačně vyhrál na proměnlivých podmínek závod v Indianapolis, vsadil na pneumatiky do mokra, ostatní zvolili slicky.

Start: Romano Fenati vystartoval lépe než Binder a převzal vedení v závodě. Loi s pneumatikami do deště předjel už v první zatáčce několik soupeřů.

1. kolo: Pawi převzal vedení v závodě, Loi byl druhý, za ním Binder, Navarro a Norrodin.

3. kolo: Pawi má náskok 3,9 sec, za ním jedou Loi a Norrodin. Binder se propadl na P9.

4. kolo: Rookie Pawi má náskok 7,9 sec na Livia.

6. kolo: 17letý Malajsijec Pawi už vede o 15,706 sec před Loiem. Adam Norrodin, tedy týmový kolega Kornfeila a další Malajsijec se drží v Top-3. Vítěze závodu GP z Malajsie jsme ještě nezaznamenali, Zulfahmi Khairuddin skončil 2012 při domácím závodě jako druhý za Sandrem Cortesem.

8. kolo: Norrodin a Navarro sjeli Loie. Pawi má náskok 20,6 sec na Navarra.

11. kolo: Pawi sice trochu klouže, ale i po tomto varování má neuvěřitelný náskok přes 20 sekund. Navarro byl poprvé rychlejší než Pawi, Brad Binder se propracoval nazpět do Top-4 za Norrodina, naopak Loi se neustále propadá.

13. kolo: Pawi má náskok 21 sekund na dvojici Navarro a Norrodin. Dalších 7,5 sec ztrácí Brad Binder, a dále jedou Joan Mir, Aron Canet, Jorge Martin a Andrea Locatelli. Pawi zajíždí nejrychlejší kolo v závodě.

15. kolo: Binder se propadl na P6, Pawi má náskok 22,755 sec na Jorge Navarra.

17. kolo: Pawiho dělí necelých 5 kol od prvního malajského vítězství v historii Grand Prix. Pawi má náskok 26 sekund před Navarrem a Rookiem Norrodinem. Binder bojuje o P4 s dalšími jezdci: Mirem, Locatellim, Onem a Canetem.

20. kolo: Aron Canet padá, Pawi předjíždí o celý okruh Darryna Bindera a má náskok 25,5 sec před Navarrem.

Poslednéí kolo: Pawi si jede s náskokem 25 sekund pro své první vítězství a to hned při teprve třetím startu v závodě Grand Prix. Adam Norrodin předjel sice Navarra, ale padá svůj motocykl dotlačuje do cíle za 5 bodů!

Cíl: Rookie Khairul Idham Pawi vítězí, druhý končí Jorge Navarro (Honda) a třetí Brad Binder (KTM). Dále pak Andrea Locatelli (KTM), Joan Mir (KTM), Hiroki Ono (Honda), John McPhee (Peugeot), Jorge Martin (Mahindra), Jakub Kornfeil (Honda) a Niccolò Antonelli (Honda).

17letý Khairul Idham Pawi tak vyhrál ve svém druhém závodě jako stabilní jezdec MS-Moto3! V juniorském mistrovství světa v rámci španělského šampionátu CEV Repsol obsadil vloni P6, když stál třikrát na pódiu.

Je teprve druhým jezdcem z Malajsie po Zulfahmihem Khairuddinem - Sepang 2012, který se postavil na stupně vítězů při závodě GP.

Pawi je jezdcem týmu Honda Team Asia manažera ex-vítěze GP Tadyho Okady, tým je letošním nováčkem v šampionátu MS-Moto3.

Moto3 World Championship 2016 Gran Premio Motul de la República Argentina Termas de Río Hondo Circuit, závod

01- Khairul Idham Pawi – Honda Team Asia – Honda NSF250RW – 21 kol za 41'35.452 = 145,5 km/h