Supersporty vyhrál na TT Hutchy, 14. Dokoupil

AKTUALIZOVÁNO - Ian Hutchinson vyhrál dominantním způsobem první závod kubatury Supersport. Na stupních vítězů kromě něho stáli ještě Michael Dunlop (Yamaha) a Dean Harrison (Kawasaki). Výborně si vedl Michal Dokoupil, který obsadil P16, Kamil Holán na start nenastoupil.

Ovšem při technické kontrole byli jak Michael Dunlop, tak Rob Hodson, který skončil na P14 - diskvalifikováni (objem jeho Suzuki byl větší než je povolený), takže Michal Dokoupil postoupil v hodnocení o 2 místa dopředu na P14! Dunlopovi, který v tréninku totálně poškodil motor a jeho tým Mar-Train Yamaha mu dal k dispozici ilegální motor, se tým omluvil za tuto chybu.

Od prvních metrů závodu bylo jasné, že po svém druhém místě v sobotním závodě Superbike-TT chce tentokrát Ian Hutchinson první závod Supersport rozhodnout pro sebe. Už na prvním mezičase měl náskok 3,5 sekundy, který v cíli činil 14 sekund.

Tímto svým dalším vítězným závodem je nyní 36letý Brit opět s Michaelem Dunlopem (Yamaha), který byl odmávnut jako druhý a s v tréninku nejrychlejším Deanem Harrisonem (Kawasaki), který se musel třetí příčkou, pátým nejúspěšnějším jezdcem v historii TT, oba dva mají na svém kontě 12 vítězných závodů.

Průběh závodu

23násobný vítěz Tourist Trophy John McGuinness měl tu čest, že mohl zahájit závod na 4 kola se svým motocyklem Honda CBR600RR a s #1 před značkovým kolegou Bruce Ansteyem.

Ian Hutchinson a Michael Dunlop, kteří před letošním startem TT oba prohlásili, že chtějí letos vyhrát všechny závody, následovali jako čtvrtý, resp. šestý. Gary Johnson a William Dunlop, kterým se rovněž věřilo, že jsou schopni vyhrát, odstartovali bezprostředně za nimi.

Nejrychlejší v tréninku Dean Harrison vyrazil na trať s #12 se ztrátou 1.50 min na McGuinnesse.

Při prvním mezičase měl Hutchinson náskok 3,5 sekundy na Harrisona, Michael Dunlop ztrácel dalších 0,76 sec. Michael Rutter ukončil dnešní závod ještě před úsekem Glen Helen.

Po prvním průjezdu cílem se už stav v závodě trochu roztřídil, když Hutchinson, který byl na každém úseku nejrychlejší vedl o 10 sekund před Michaelem Dunlopem a 12 před Harrisonem. James Hillier (Kawasaki) ztrácel dalších sedm sekund.

John McGuinness, Lee Johnston (Triumph), Conor Cummins (Honda), Anstey, Johnson a William Dunlop pak kompletovali Top-10. Čech Dokoupil se po 60 km nacházel na P15 časem 18:36.808.

Ještě před populárním skokem přes Ballaugh Bridge předjel Hutchinson McGuinnesse a vedl tak závod i opticky. Hutchy, který vloni vyhrál oba závody kubatury Supersport, byl na cestě za svým dalším trumfem na této trati.

V poločase se ztráta Dunlopa navýšila o dalších 2,7 sekundy, takže Severní Ir by musel v posledních 120 km dohnat celkem 12 sekund na Hutchinsona. Harrison sice ztrácel dalších 10 sekund, ale zároveň měl na Cumminse náskok 14 sekund, když předjel Hilliera. Dokoupil zajel své druhé kolo za 18:36.265 a propadl se na P17.

Ve třetím musel svůj motocykl odstavit Bruce Anstey kvůli technickému defektu, a tak Novozélanďan, který byl aktuálně v Top-10 a v tréninku měl hodně těžký pád, své účinkování předčasně ukončil.

Z první pozice kontroloval Hutchinson své soupeře a tak okamžitě odpověděl na útok Dunlopa. Harrison se naopak spokojil s třetím místem. Dokoupil vjížděl do posledních 60 km na P15, když jeho 3. kolo mělo hodnotu 19:33.812.

Po čtyřech kolech, nebo po 242,884 kilometrech, vyhrál Ian Hutchinson na svém motocyklu Yamaha s náskokem 14 sekund před Michaelem Dunlopem (Yamaha) a Deanem Harrisonem (Kawasaki) a bylo to jeho dvanácté vítěztsví v závodě Tourist Trophy.

Čech Michal Dokoupil propásl s motocyklem Yamaha Top-15 o pouhých 1,191 sekundy, když se sice dostal před Daniela Hegartyho (Kawasaki), ale před něho se v posledním kole naopak dostali Rob Hodson (Suzuki) a Ben Wylie (Yamaha).