Sobota patřila Daviesovi, 16. Abraham

První závod WorldSBK na Magny-Cours byl za mokrých podmínek velmi dramatický. Ačkoliv se na čele vystřídaly postupně Kawasaki, MV Agusta a Aprilia, nakonec vyhrála Ducati v sedle s Chazem Daviesem.

Při startu sobotního závodu se prosadilo slunce a tak povrch tratě rychle schnul. Bylo jasné, že správná volba pneumatik bude rozhodující.

A ty nejšťastnější ruce měla nakonec Ducati: Chaz Davies měl vpředu a vzadu obuty pneumatiky intermediales, což byla ze začátku určitě nevýhoda, ale nakonec se to ukázalo jako nejlepší volba: Walešan vyhrál s náskokem 9,8 sec na van der Marka, který ve druhé polovině závodu přezul na slicky. Stejnou taktiku zvolil i třetí v cíli Tom Sykes (Kawasaki), ten v posledním kole zajel ještě nejrychlejší kolo závodu.

Jako čtvrtý byl odmávnut lídr šampionátu Jonathan Rea (Kawasaki), který tak v šampionátu ztratil na Sykese pouhé 3 body. Lorenzo Savadori (Aprilia) dokompletoval Top-5.

Mužem dne byl ovšem bez jakýchkoliv pochybností Leon Camier, který se svým motocyklem MV Agusta udělal závod na Magny-Cours. Teprve, až jeho mokré pneumatiky byly úplně zničené, tak se propadl na P7 v cíli.

Skvělý závod ovšem předvedl Matthieu Lagrive, který při domácím závodě nahradil na motocyklu Pedercini Kawasaki australského jezdce Anthonyho Westa. V cíli svým šestým místem dokázal, že tento motocykl patří ve startovním poli k těm nejlepším.

Velkou šanci naopak při domácím závodě propásl lokalmatador Sylvain Guintoli, který s propastnou ztrátou 49 sec dokončil závod až na P9. Jeho týmový kolega Alex Lowes obsadil P11.

Nejlepším pilotem s motocyklem BMW byl opět Jordi Torres (Althea Racing), ovšem byl odmávnut až na P14. V průběhu závodu byl ovšem jasně lepší Josh Brookes z Milwaukee BMW, ale Australan zahodil teoretické umístění v Top-10 pádem.

Karel Abraham skončil s kolem ztráty mimo bodovaná umístění, až na P16.

Nicky Hayden musel kvůli defektu závod vzdát. Davide Giugliano do závodu nenastoupil kvůli zranění ramene z Lausitzringu.

Průběh závodu:

Start: Sykes šel po startu do čela, za ním Rea a Hayden. Davies se propadl hodně dozadu.

1. kolo: Sykes s náskokem 0,3 sec před Reou, dále Hayden, vd Mark a Camier...14. Abraham

2. kolo: Rea ztratil P2 vůči Haydenovi. Camier zajel nejrychlejší kolo.

3. kolo: Rea je pod tlakem Haydena, ale své P3 ztratil ve prospěch Camiera a předjel ho i vd Mark. Vzdává Lussiana.

4. kolo: Sykes, Rea a Camier jedou stejná kola na úrovni 1.54; Hayden, Savadori a vd Mark jen 1.55. O P13 bojují Lagrive (13.), Reiti (14.), Abraham (15.) a Sebestyen (16.). Brookes si nechal vyměnit pneu za slicky

5. kolo: Povrch rychle schne, piloti s pneumatikami do deště mají velké problémy. Camier zajíždí nejrychlejší kolo závodu za 1.54,206 min. Savadori předjel Haydena a je na P4.

6. kolo: Sykes, Rea a Camier v rozmezí 1 sekundy, Savadori na P4 už se ztrátou 2,2 sec. Hayden si nechal přezout slicky. Abraham na P14.

7. kolo: Top-3 v rozmezí jen 0,6 sec. Abraham na P12.

8. kolo: Camier předjel Reu a je na P2! Lagrive na P9 zajel nejrychlejší kolo. Abraham P11.

9. kolo: Camier předjel Sykese a motocykl MV Agusta vede závod! Pneumatiky vyměnili také Ramos, vd Mark, Torres a Reiti, Abraham na P10.

10. kolo: Camier vede o 1 sekundu před Sykesem. Savadori předjel Reu a je nyní třetí. Lowes si nechal přezout slicky. Hayden vzdává kvůli defektu. Davies s intermediales zajíždí nejrychlejší kolo za 1.50,973 min! Abraham už na P9.

11. kolo: Camier s náskokem 2,3 sec před Savadorim a 4,7 sec před Sykesem, Reou. Následují De Angelis, Guintoli, Lagrive, Davies, Fores, vd Mark. Abraham nyní na P20.

12. kolo: Oba jezdci s továrními motocykly Kawasaki si zajíždí pro nové pneumatiky. MV Agusta suverénně vede - ovšem vd Mark na P7 jede nyní o 4 sekundy rychleji. Abraham na P18.

13. kolo: Rovněž Guintoli si nechává přezout slicky.

14. kolo: Rozdíly v časech na kolo jsou neuvěřitelné. Nejrychlejší je nyní Rea na P8 časem 1.44,871 min – sedm sekund rychlejší než Camier, Abraham na P16.

15. kolo: Camier je stále pomalejší, předjel ho Savadori. Davies je na P3, ale stále o 3 sec za ním. Na trati doslova letí Rea a Sykes.

16. kolo: Davies předjel nejdříve Camiera a pak Savadoriho, a poprvé tak vede závod.

17. kolo: Sykes a Rea se navzájem předjíždějí, přičemž oba ještě mohou dojet na pódium.

18. kolo: Davies s náskokem 8 sec před Savadorim a Camierem. Sykes (6.) a Rea (7.) letí sice přes soupeře dopředu, ovšem Daviese a vd Marka už nepředjedou.

19. kolo: Davies si jede pro vítězství, Savadori drží P2 před vd Markem, který předjel Camiera a ten tak určitě neskončí na podiu.

20. kolo: Vd Mark získal P2 před Savadorim, Sykes je aktuálně čtvrtý před Camierem.

21. kolo: Davies vyhrává, za ním získávají podium ještě vd Mark a Sykes. Rea předjel v posledním kole Savadoriho a je čtvrtý. Camier končí až sedmý, Abraham bez bodů na P16 s kolem ztráty.

MOTUL FIM Superbike World Championship 2016 - Fassi French Round, Magny Cours, závod 1

01- Chaz Davies – Aruba.it Racing Ducati – Ducati 1199 Panigale R - 21 kol za 38'51.932
02- Michael van der Mark – Honda World Superbike Team – Honda CBR 1000RR SP - +9.871