Šampionem STK se stal bez boje De Rosa

Sezonní finále šampionátu Superstock-1000-Cup v Jerezu proběhlo hodně neočekávaně. Technická porucha na Ducati lídra šampionátu Leandra Mercada pomohl Raffaelu De Rosovi s BMW v celkovému vítězství.

Závod Superstock-1000-Cupu tak začal už na cestě na startovní rošt. Motocykl Ducati lídra Cupu Argentince Leandra Mercada vypověděla poslušnost a nebylo možné ji uvést do chodu. Argentinec propadl panice, nepomohly ani jeho slzy. vítězství v šampionátu už prostě neměl ve svých rukou.

Bez Mercada v závodě tak stačilo v pořadí druhému Raffaelu De Rosovi dojet do Top-8 a znamenalo to pro něho zisk titulu.

Pole-Position si do posledního závodu sezóny 2016 zajistil hodně překvapivě Chilan Maximilian Scheib - letošní vicemistr Evropy SBK. Ovšem ten byl na startovním roštu potrestán posunutím o 3 pozice dozadu, neboť na jeho motocyklu byla zjištěna nesériová součástka. Tomu ale vůbec nevadilo, vyhrál suverénním způsobem sezonní finále, na stupních vítězů ho doplnili Lucas Mahias (Yamaha) a Toprak Razgatlioglu (Kawasaki).

Taktickou jízdou se De Rosa poněkud držel zpátky a jako šestý odmávnutý v cíli získal důležité body a stal se tak novým šampionem Superstock-1000-Cupu. Jen připomínám: Tento 29letý Ital začal svou kariéru v dvoutaktní kubatuře GP 250 ccm a 2009 skončil v MS této kubatury dokonce v Top-6 se dvěma pódiovými umístěními na svém kontě. Svůj titul ale v následujícím roce kvůli věkovému limitu už obhajovat nebude.

Průběh závodu:

Start: Nejlépe vystartoval Tamburini, za ním Rinaldi, Scheib. De Rosa na P6.

1. kolo: Tamburini před Scheibem, dále Rinaldi, Russo. De Rosa na P7, crash Švýcara Vionneta – ten byl transportován do Medical-Center.

2. kolo: Další Švýcar Suchet vypadl kvůli defektu

3. kolo: Crash Guarnoniho

4. kolo: Polesetter Scheib se dostal do čela, za ním Mahias, Tamburini a Russo. De Rosa jede ve skupince bojující o P6.

6. kolo: Scheib na čele o 0,6 sec před Mahiasem, dále Tamburini, Razgatlioglu, Russo a De Rosa

8. kolo: Svěřenec Sofuogla - jeho mladý krajan - Razgatlioglu předjel Tamburiniho a jel tak směrem pódiové umístění.

10. kolo: Scheib o 1 sec před Mahiasem, třetí je s malým náskokem Razgatlioglu před Tamburinim.

12. kolo: Mahias sice bojuje za každou cenu přiblížit se lídru Scheibovi, ale nedaří se mu. De Rosa jede jistě na P6. Crash Andreozziho.

15. kolo: Scheib těsně vyhrál, ale po zásluze. Mahias a Razgatlioglu kompletují pódium, De Rosa dojíždí v Top-5 a stává se novým, i když nečekaným šampionem.