Šampionát EWC míří na Slovakia Ring Hlavní obrázek k článku:  ampionát EWC míří na Slovakia Ring

Při třetím závodě EWC, tedy Mistrovství světa FIM Endurance 2017/2018 půjde na Slovakia Ringu nejen o vítězství v 8hodinovce, ale také o co nejlepší výchozí pozici pro zisk titulu mistra světa, když se letos pojede ještě v německém Oscherslebenu a v japonské Suzuce.

Třetí závod letošního šampionátu EWC na Slovakia Ringu je prvním ze tří 8hodinových závodů, předtím se konaly v šampionátu 2017/2018 dvě klasické francouzské 24hodinovky: Bol d’Or a Le Mans. Top-4 týmů dělí před závodem na Slovensku pouhých 14 bodů.

Na okruh Slovakia Ring přijíždí jako první vítěz z Le Mans, F.C.C. TSR Honda France. Poslední vítězství v šampionátu EWC pro tuto továrnu je už hodně historické, a to před neuvěřitelnými 17 lety - 2001 totiž vyhrál belgický soukromý tým Wim Motors Racing.

Na místě druhém je vítězný tým z Bol d’Or a zároveň obhájce titulu GMT94 Yamaha, když tato sestava své skoro jisté vítězství na okruhu Circuit Bugatti v Le Mans dala vniveč kvůli zbytečnému pádu a na lídra šampionátu ztrácí pouhé 4 body. Honda Endurance Racing a WEPOL Racing by Penz13.com, se ztrátou 13, resp. 14 bodů jsou samozřejmě rovněž stále ve hře o titul mistra světa EWC 2017/2018.

Nejúspěšnější tým historie šampionátu - s 15 tituly mistra světa - Team Suzuki Endurance má sice stále ještě teoretické šance na zisk titulu, ale opravdu jen teoretické. Ještě hůře je na tom další favorizovaný tým - YART-Yamaha. Po dvou výpadcích nemají na svém kontě ani jeden bod.

V kubatuře Superstock vede Tati Beaujolais Racing s 31 body, druhý je Junior Team LMS Suzuki (29), třetí 3ART Yam’Avenue 95 (24) a na Top-4 pak uzavírá Moto Ain CRT (22).

Z českého pohledu je skvělé, že na 5. místě celkové průběžné klasifikace je brněnský tým Mercury Racing, který zde na Slovensku pojede v sestavě Jakub Smrž, Karel Hanika a Matěj Smrž. Oba dva poslední zde závodili o minulém víkendu v rámci Alpe Adria Championshipu, takže mají za sebou dokonce závodnický test.

Ve startovní listině čítající celkem 34 týmů je i domácí tým MACO RACING v sestavě složené ze 3 Francouzů: Anthony Santos, Luis Bulle a Alex Plancassagne (Yamaha YZF-R1), který si bude jistě chtít spravit chuť zatím nepříliš vydařené sezóny - s hubenými 3 body jsou totiž Slováci až na 28. místě. A nesmíme zapomenout ani na další český tým - ten ovšem pojede v kubatuře STK - Exteria EKO Racing v sestavě Ladislav Chmelík, Miroslav Popov a Bulhar Martin Choy s motocyklem BMW S1000RR.

Stav šampionátu EWC 2017/2018

1 F.C.C. TSR Honda France Honda JPN 95 bodů
2 GMT94 YAMAHA Yamaha FRA 91
3 Honda Endurance Racing Honda GBR 82
4 WEPOL Racing by penz13.com BMW GER 81
5 Mercury Racing BMW CZE 48
6 Suzuki Endurance Racing Team Suzuki FRA 41
7 Bolliger Team Switzerland Kawasaki SUI 39
8 NRT48 BMW GER DMSB 32
9 Tati Team Beaujolais Racing Kawasaki FRA 31
10 Junior Team LMS Suzuki Suzuki FRA 29Login Přihlásit Registrace ›

Reklama