Překoná někdy Marquez Rossiho? A kdy?

Marc Márquez je 2019 na nejlepší cestě získat svůj osmý titul mistra světa, šestý v «premier class» MotoGP.

Marc Márquez si užívá léta s poklidným náskokem 58 bodů. Svému osmému titulu - byl by to šestý v «premier class» - se hodně přiblížil vítězstvími Nr. 74 a Nr. 75 v Barceloně a na Sachsenringu. Při «Motorrad Grand Prix Deutschland» přitom prodloužil neuvěřitelnou vítěznou sérii 10 závodů Grand Prix v řadě: Od roku 2010, tehdy ještě v kubatuře 125 ccm zde totiž na Sachsenringu nepoznal přemožitele!

A tak zatímco pilot týmu Repsol-Honda spěchá od úspěchu k úspěchu, tak devítinásobný mistr světa Valentino Rossi čeká od Dutch-TT 2017 na vítězství v Grand Prix. Tři výpadky v posledních čtyřech závodech před letní přestávkou se pak postaraly o to, že má na svém kontě pouhých 80 bodů: V tabulce MS se propadl až na 6. místo, jeho ztráta na Márqueze činí 105 bodů.

„Myslím si, že moje kariéra by si zasloužila desátý mistrovský titul“, řekl tehdy u příležitosti svých 40. narozenin pro «Gazzetta dello Sport» italský jezdec s přezdívkou «The Doctor». Tento cíl se mu ale hodně vzdálil, naopak se přiblížila otázka: Překoná ho (dostihne ho) brzy v různých žebříčcích Marquez?

Rossi dojel letos už dvakrát v Top-3 (Las Termas/Argentina a Austin/Texas), přičemž «The Doctor» stál během své neuvěřitelné kariéry už 234x na pódiových stupních, oslavil už 115 vítězství, z toho 89 v královské kubatuře. Svůj poslední titul získal 2009 - ve třiceti letech.

Márquez má nyní 26 let, získal sedm titulů mistra světa, 75x byl odmávnut v cíli jako první a 124x stál na stupních vítězů, z toho 49x v «premier class».

Rossi se ale tématu srovnávání s Marquezem opatrně vyhýbá a říká: „Bylo by pro mě samotného hodně zajímavé, kdybychom mohli závodit proti sobě ve stejném věku. Bohužel jsem ale o hodně starší. Takže je daleko smysluplnější, abychom se soustředili na současnost“, řekl tovární pilot Yamahy po závodě na Sachsenringu, kde obsadil Ital 8. místo se ztrátou 19.110 sekund na vítězného Marqueze.