Pre Motegi MotoGP: Obhájí Marquez loňské vítězství?

V loňském závodě na okruhu «Twin Ring» bylo pořadí v cíli úplně stejné, jako je aktuální letošní pořadí v šampionátu: Tedy vyhrál Marc Marquez, druhý skončil Andrea Dovizioso a jako třetí byl odmávnut Maverick Vinales.

V Motegi se už čtyřikrát rozhodlo o titulu mistra světa v kubatuře MotoGP: 2007 (Casey Stoner - Ducati), 2008 (Valentino Rossi - Yamaha), 2014 (Marc Marquez - Honda) a 2016 rovněž (Marc Marquez - Honda).

To samozřejmě letos tento případ nebude, neboť náskok úřadujícího šampiona Marca Marqueze je před GP Japonska 16 bodů. Za továrními jezdci Hondy a Ducati je před Motegi třetím pilot Yamahy Maverick Vinales. Dle národů tedy vede Katalánec před Italem a Kataláncem.

Ano, ve startovním poli královské kubatury MotoGP najdeme zatím 10 jezdců ze Španělska, ale brzy by to mohlo být trochu jinak: Bylo by zde 7 Katalánců Marc Marquez, Dani Pedrosa, Tito Rabat, Pol a Aleix Espargarové, Alex Rins a Maverick Vinales a „pouze“ 3 Španělé - Jorge Lorenzo, Álvaro Bautista a Héctor Barberá.

Ale zanechme politiky a pojďme k letošnímu 15. závodu sezóny, kterým je Motul Grand Prix of Japan na okruhu Twin Motegi.

Za vedoucí trojicí je na čtvrtém místě Dani Pedrosa, který zde vloni kvůli pátečnímu zranění nestartoval. Top-5 kompletuje Valentino Rossi a i on má stále ještě - i když hodně teoretické šance na titul mistra světa, když ztrácí 56 bodů na Marca Marqueze.

Druhou polovinu elitní desítky tvoří nejlepší Rookie a zároveň nejlepší pilot se satelitním motocyklem Johann Zarco, za ním následují v tabulce stále se lepšící Jorge Lorenzo, Danilo Petrucci, Cal Crutchlow a Top-10 kompletuje další Rookie Jonas Folger.

Alvaro Bautista je 11., dvanáctý Jack Miller bude chybět pro zranění, na P13 se nachází Scott Redding a v Top-15 jsou ještě Aleix Espargaro a s MotoGP se loučící Loris Baz.

Andrea Iannone je nejlepším pilotem Suzuki na P16, Pol Espargaro pak pilotuje nejrychlejší motocykl KTM, náš Karel Abraham (Pull&Bear Aspar Team – Ducati Desmosedici GP15) je aktuálně na 18. místě se ziskem 28 bodů, ovšem těsně za ním je v tabulce Tito Rabat se stejným počtem bodů, zatímco Alex Rins na něho ztrácí 1 bod. Brněnský jezdec v posledních dvou závodech Grand Prix (Misano a Aragon nebodoval) a tuto sérii by jistě rád v Japonsku ukončil. Jinak zde v Motegi nejlépe zajel v sezóně 2012, kdy byl odmávnut na 11. místě v cíli.

Tabulku stabilních pilotů MotoGP uzavírají Hector Barbera, Bradley Smith a Sam Lowes.

Na startovním roštu ale budou i dva lokalmatadoři: 35-letý Hiroshi Ayoama - jinak testovací pilot HRC (vloni jako náhradník za zraněného Pedrosu dojel v Top-15) jako náhradník za Jacka Millera v týmu EG 0,0 Marc VDS s motocyklem Honda RC213V a o rok starší Katsuaki Nakasuga s motocyklem Yamaha YZR M1 týmu Yamalube Yamaha Factory Racing - vloni zde byl odmávnut na 11. místě.