Portimao, Race 1: Suverenní Rea, Ježek nebodoval

První závod MS-Superbike byl rozhodnut v Portimao hodně rychle. Z Pole-Position startující tovární pilot Kawasaki Jonathan Rea si suverénním způsobem přijel už pro 10. letošní vítězství. Český jezdec Ondřej Ježek dnes nebodoval.

Napínavý závod jsme dnes rozhodně na špici neviděli, Pole-Setter Jonathan Rea zajel první pevné kolo za 1:43,608 a už po prvním kole vedl o 2,2 sec. Po 20 odjetých kolech vedl lídr šampionátu se svou Kawasaki o 6,2 sekundy a projel cílem neohrožovaně jako první - bylo to jeho čtvrté vítězství v Portimao v řadě!

Rea vede MS-Superbike 2017 s náskokem 95 bodů na svého týmového kolegu Toma Sykese, který kvůli zranění (crash ve třetím tréninku) v závodě nestartoval.

Napínavý ale byl souboj o další pódiová místa, o která bojovali oba piloti Ducati- a Aprilie- stejně jako jezdec s motocyklem MV Agusta. Nakonec byl jako druhý odmávnut tovární pilot Ducati Chaz Davies. V boji o třetí místo se prosadil druhý jezdec továrny Ducati Marco Melandri, před Leonem Camierem s motocyklem MV Agusta. Britský šampion 2009 zajel dnes obdivuhodný závod, když kvůli defektu nemohl nastoupit do Superpole a do závodu na 21 kolového závodu vyjel až z 11. pozice.

Nejlepším pilotem s motocyklem Yamaha byl Michael van der Mark na 5. místě - jeho týmový kolega Alex Lowes havaroval. Pro BMW získal skvělé šesté místo Jordi Torres.

Ačkoliv v Superpole doslova excelovali, tak v závodě vyšli tovární jezdci Aprilie bez úspěchu, Lorenzo Savadori se musel brzy odporoučet z předních pozic a byl odmávnut jako osmý, jeho týmový kolega Eugene Laverty se dlouho držel v Top-5, cílem ale projel na 7. místě.

Zatímco Stefan Bradl po famózním startu havaroval ve 3. kole, tak jeho nový týmový kolega Takumi Takahashi potvrdil další zlepšení a při svém premiérovém startu v seriálu WorldSBK hned dokázal bodovat. V některých okamžicích jezdil časy na úrovni pilotů bojujících o Top-10.

Zklamáním byl výkon náhradníka za Krummiho Anthonyho Westa, který byl odmávnut až jako 13.

Zatímco Ayrton Badovini z týmu Grillini Kawasaki zajel dnes zřejmě svůj nejlepší letošní závod a byl odmávnut jako 12., tak jeho týmový kolega Ondřej Ježek projel cílem na 16. místě a tedy bez bodů. Byl to pro něho další závod, který dokončil na 16. místě (letos už čtvrtý), tentokrát byl hlavním důvodem toho, že nebodoval, jeho zdravotní stav (střevní problémy) a kuřimský jezdec vůbec nevěděl, zda se na start sobotního závodu vůbec postaví.

Prosecco DOC Portuguese Round Race1: 1. Rea (GB-Kawasaki), 20 kol za 34’38.383, průměr 159,078 km/h; 2. Davies (GB-Ducati) + 6.189; 3. Melandri (ITA-Ducati) + 10.166; 4. Camier (GB-MV Agusta) + 10.518; 5. van der Mark (NED-Yamaha) + 13.739; 6. Torres (SPA-BMW) + 16.816; 7. Laverty (IRL-Aprilia) + 18.876; 8. Savadori (ITA-Aprilia) + 22.090; 9. Fores (SPA-Ducati) + 28.430; 10. Ramos (SPA-Kawasaki) + 38.746; 11. De Rosa (ITA-BMW) + 43.181; 12. Badovini (ITA-Kawasaki) + 43.212; 13. West (AUS-Kawasaki) + 43.325; 14. Russo (ITA-Yamaha) + 43.412; 15. Takahashi (JAP-Honda) + 54.303; 16. Ježek (CZE-Kawasaki) + 59.980; 17. Andreozzi (ITA-Yamaha) + 1’04.441; 18. Lowes Alex (GB-Yamaha) + 1 kolo.