Reklama

Porovnání MotoGP-Rookies: Jak dobrý je vlastně Quartararo? Hlavní obrázek k článku: Porovnání MotoGP-Rookies: Jak dobrý je vlastně Quartararo?

Fabio Quartararo byl jednoznačně ve své Rookie sezóně MotoGP 2019 v královské kubatuře nejzářivější hvězdou mezi nastupující generací. Ale podívejme se na jeho porovnání s Marcem Márquezem, Jorge Lorenzem, nebo třeba Maxem Biaggim, Mickem Doohanem a dalšími!

Fabio Quartararo odstartoval sezónu v Doha chybou typickou pro Rookieho, když ve své premiérové sezóně v královské kubatuře měl problémy hned na gridu. Potom ale nejrychlejším kolem v závodě ukázal svůj opravdový potenciál. A ten se ukázal během sezóny opravdu obrovský: Šest Pole-Position (Jerez, Barcelona, Assen, Buriram, Sepang, Valencia), dvě nejrychlejší kola v závodě (Doha a Le Mans), sedm pódiových umístění (Barcelona, Assen, Spielberg, Misano, Buriram, Motegi, Valencia) a celkové umístění v šampionátu v Top-5.

Titul «Rookie of the Year» je v podstatě skoro vedlejším výkonem, daleko hodnotějším je to, že se tento mladík z Nizzy stal nejlepším jezdcem v soutěži Independent-Pilot.

Od doby Marca Márqueze nebyl žádný nováček MotoGP lepší než «El Diablo», který ve své první sezóně nasbíral celkem 192 bodů. Třeba loňský vítěz Morbidelli jich měl na svém kontě 50 a to mu stačilo k titulu nejlepší Rookie roku.

A jeho předchůdci v této soutěži: Johann Zarco (2017: 174 bodů, 2 Pole-Position, 3 pódia); Tito Rabat (2016: 29 bodů), Maverick Viňales (2015: 97 bodů), Pol Espargaró (2014: 136 bodů).

Márquez ve svém prvním roce závodění v MotoGP zazářil následovně, když 2013 měl následující bilanci: 334 bodů, devět Pole-Position, 16 pódiových umístění, šest vítězství - a titul mistra světa!

Jeden rekord ale Quartararo v sezóně 2019 osminásobnému mistru světa odebral: Od G v Jerezu se stal nejmladším Pole-Setterem v historii MotoGP, když mu bylo přesně 20 let a 14 dní.

V éře MotoGP ovšem zazářili ještě další dva španělští Rookies hned od samotného začátku: Dani Pedrosa (2006: 215 bodů, 4 Pole-Position, 8 pódiových umístění, 2 vítězství) a Jorge Lorenzo (2008: 190 bodů, 4 Pole-Position, 6 pódiových umístění, 1 vítězství).

Jedno je jisté: Ve své první sezóně získal pouze Marc Marquez více Pole-Position než Quartararo.

Nesmíme ale zapomenout jedno: Poprvé se 2019 konalo 19 závodů Grand Prix (2013 - 18, 2008 a 2006 pouze 17). V počtu pódiových umístění jsou pouze Márquez a Pedrosa před Francouzem, na rozdíl od Lorenza mu ale chybí vítězství.

Podívejme se ještě do statistiky královské kubatury, když se jezdilo s motocykly 500 ccm: V «premier class» byli nováčci, kteří stáli sedmkrát a více na stupních vítězů, ačkoliv se jezdilo maximálně 16 závodů Grand Prix a méně: Valentino Rossi (10 pódiových umístění, 2 vítězství), Max Biaggi (8 pódiových umístění, 2 vítězství, 2 Pole-Position), Wayne Rainey (7 pódiových umístění, 1 vítězství, 1 Pole-Position) a Giacomo Agostini (7 pódiových umístění, 1 vítězství). Rekordman v počtu titulů mistra světa «Ago Nazionale» dojel ve své první sezóně 500 ccm - 1965 z osmi závodů celkem sedmkrát v Top-3.Login Přihlásit Registrace ›

Reklama