Po GP Kataru: Itálie - Španělsko 2:1 Hlavní obrázek k článku: Po GP Kataru: Itálie -  panělsko 2:1

Že jsou Španělsko a Itálie motocyklovými velmocemi, o tom snad žádný fanoušek silničních závodů nepochybuje. Po prvním závodě letošní sezóny v katarském Losailu vedou Italové nad Španělskem 2:1.

Ze tří závodů dokázali Azzurri vyhrát dva, zásluhou Doviziosa v MotoGP a Bagnaii v Moto2, z devíti možných pódiových umístění jich získali pět.

V královské kubatuře se na stupně vítězů kromě druhého Marca Marqueze ze Španělska postavili dva Italové: Slovutný Valentino Rossi byl odmávnut v cíli jako třetí, Andrea Dovizioso pak po strhujícím závěrečném kole vyhrál.

Prostřední kubatura Grand Prix nabídla pro italské Tifosi ještě hezčí pohled na pódium: O italský double se postarali vítězný Francesco Bagnaia a stříbrný Lorenzo Baldassarri, ty doplnil mladší z rodiny Marquezových, Alex.

A tak pouze nejslabší objemová kubatura Moto3 se skončila pod španělskou nadvládou: Vyhrál Jorge Martin před Aronem Canetem, dvojici Španělů doplnil Ital Lorenzo dalla Porta.

Italové tak překonali svůj rekord na stupních vítězů v Kataru z roku 2005, tehdy stáli na pódiu celkem čtyři.

V dosavadních 15 uskutečněných závodech GP Doha vyhrál Valentino Rossi celkem 4x závod MotoGP (2005, 2006, 2010 a 2015). V roce 2015 stáli tehdy na pódiu pouze Italové: Rossi, Dovizioso a Iannone.

Vedle Valentina Rossiho a «Pecco» Bagnai dokázali vyhrát v Emirátech ještě další tři Italové: Mattia Pasini závod 250 ccm v roce 2008, Andrea Iannone 125-ky o rok později a Niccolo Antonelli v roce 2016 závod kubatury Moto3.

Mimochodem: Tovární pilot Ducati Andrea Dovizioso se svým devátým vítězstvím v MotoGP vyrovnal v počtu vítězných závodů Španělovi Sete Gibernauovi a svému krajanovi Lorisi Capirossimu.Login Přihlásit Registrace ›