Pátý titul během šesti sezón pro Marca Marqueze

Sedmý titul mistra světa napříč kubaturami, pátý v «premier class» během šesti let, to je neuvěřitelná bilance Marca Marqueze. A ta jeho letošní je rovněž obdivuhodná: 9 prvních míst, 14 pódií z 18 startů, 7 Pole Position a zisk titulu už v Motegi při GP Japonska.

Vícešampionem se stal italský tovární jezdec Ducati Andrea Dovizioso, třetí místo celkově nakonec uhájil zkušený Valentino Rossi, ačkoliv poprvé za 13 sezón s motocyklem Yamaha nevyhrál ani jeden závod Grand Prix. Jeho týmový kolega Maverick Vinales obsadil místo čtvrté, Top-5 dokompletoval muž závěru sezóny Alex Rins - v posledních čtyřech závodech 3x na pódiu.

Zvláštní odstavec si ovšem zaslouží Jorge Lorenzo, celkově sice až 9., ale vítěz tří závodů «premier class». Nejlepším jezdcem v soutěži «Independent Team Rider» byl Francouz Johann Zarco, klasifikaci «Rookie of the Year» pak vyhrál Franco Morbidelli.

Náš Karel Abraham ve své 8. sezóně závodění v «premier class» obsadil nakonec 23. místo se ziskem 12 bodů. Jako jeden ze dvou stabilních startujících (kromě něho ještě Xavier Simeon) ale «Abaja» pilotoval motocykl Desmosedici GP16, tedy 2 roky starou Ducati.

S kubaturou MotoGP se po 217 startech v «premier class» loučí «malý, velký» šampion Dani Pedrosa! 31x dokončil závod MotoGP jako vítěz, získal i stejný počet Pole-Position a celkem 112x stál na stupních vítězů.

Kromě Pedrosy v «premier class» končí také: Alvaro Bautista (12. - 105 bodů); Bradley Smith (18.- 38); Scott Redding (21. - 20); Xavier Simeon (27. - 1) a Thomas Lüthi (0 - 29.).

Naopak z Moto2 přicházejí mistr světa Francesco Bagnaia, vicešampion Miguel Oliveira, šestý Joan Mir a desátý Fabio Quartararo.

Ve startovním poli na novou sezónu ovšem nezůstal «kámen na kameni»!, pouze 2 týmy zůstanou na příští sezónu beze změny: MoviStar Yamaha (Rossi a Vinales) a LCR Honda (Crutchlow a Nakagami).

Naopak největší přestupovou «bombou» je bezesporu odchod Jorge Lorenza od Ducati a jeho nové angažmá v týmu Repsol Honda!